Koncert kolędowy Adama Struga. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 09:00
Zapraszamy do obejrzenia świątecznego koncertu "Ciesz się, Jeruzalem", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Gospodarz koncertu Adam Strug wystąpił ze swoimi przyjaciółmi, muzykami z dwóch współtworzonych przez niego zespołów: instrumentalnej Kompanii wykonującej jego autorską muzykę oraz zespołem śpiewaczym Monodia Polska. Wspólnie zaśpiewali kolędy powszechnie znane, ale również i te zapomniane: śpiewnikowe, apokryficzne. Nie zabrakło także kolęd autorstwa Adama Struga.

Adam Strug – śpiew, akordeon
Karol Pospieszalski – tuba, śpiew
Szczepan Pospieszalski – trąbka, śpiew
Michał Żak – klarnet, śpiew
Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, duduk, śpiew
Jakub Korona – baraban, śpiew
Hipolit Wożniak – kontrabas, śpiew
Mateusz Kowalski – lira korbowa, fisharmonia, mandolina, śpiew
Krzysztof Napiórkowski  fisharmonia, śpiew
Jan Woźniak, Tymoteusz Woźniak, Piotr Piszczatowski, Jacek Zembrowski – śpiew

***

Adam Strug – polski śpiewak i instrumentalista, poeta, kompozytor, zbieracz i praktyk muzyki tradycyjnej. Współtwórca powstałej w 1992 r. formacji Bractwo Ubogich, wieloletni współpracownik grupy Kapela Brodów, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska. Pieśni śpiewane przez Adama Struga zamieszczone są m.in. na płytach "Kurpie – Puszcza Zielona" oraz "Polskie pieśni religijne" serii Polskiego Radia "Muzyka Źródeł". Laureat nagrody I stopnia im. Czesława Niemena na 11. Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2008 r. oraz nagrody Folkowy Fonogram Roku za płytę z autorskimi piosenkami "Adieu" w 2013 r. Za płytę "Mysz" nominowany do nagród ZPAV Fryderyk 2016 w kategorii "muzyka korzeni".

"Requiem ludowe" – wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – po raz pierwszy wybrzmiało w listopadzie 2014 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na zamówienie i z inicjatywy Programu 2 Polskiego Radia. Koncert oraz płyta nominowane zostały do nagród Instytutu Muzyki i Tańca "Koryfeusz Muzyki Polskiej" w kategorii "wydarzenie roku", a płytę uznano polskim albumem roku 2015 w prestiżowym zestawieniu portalu beehy.pe. "Requiem ludowe" zostało uznane za najlepszą płytę folkową w konkursie Folkowy Fonogram roku 2015.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Anna Szewczuk

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 19.30

mc

Czytaj także

"Requiem ludowe" na płycie. Zobacz wideo z koncertu w Poznaniu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:00
– Ten projekt jest eksperymentem, który dzieje się między muzykami – mówił krytyk muzyczny Tomasz Janas o "Requiem ludowym". Nagranie wideo koncertu dostępne poniżej.
rozwiń zwiń