X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Requiem ludowe" na płycie. Zobacz wideo z koncertu w Poznaniu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:00
– Ten projekt jest eksperymentem, który dzieje się między muzykami – mówił krytyk muzyczny Tomasz Janas o "Requiem ludowym". Nagranie wideo koncertu dostępne poniżej.
Audio
  • Adam Strug, Kwadrofonik i melodie umierania (Źródła/Dwójka)
  • Tomasz Janas recenzuje koncert "Requiem ludowe" w kościele ojców jezuitów w Poznaniu (Źródła/Dwójka)
W Requiem ludowym odnajdziemy wiele emocji związanych z zadumą nad umieraniem, artyści jednak nie epatują niepotrzebnym patosem (na zdjęciu okładka płyty)
W "Requiem ludowym" odnajdziemy wiele emocji związanych z zadumą nad umieraniem, artyści jednak nie epatują niepotrzebnym patosem (na zdjęciu okładka płyty)Foto: materiały promocyjne

Po raz pierwszy "Requiem ludowe" zabrzmiało w listopadzie 2014 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 30 marca Adam Strug i zespół Kwadrofonik zagrali w kościele ojców jezuitów w Poznaniu.

– Zastanawiałem się, jak ta wyrafinowana i trudna muzyka zabrzmi w przestrzeni świątyni – powiedział Tomasz Janas Kubie Borysiakowi w audycji "Źródła". – Ale udało się znakomicie, choć wiem, że muzycy byli odrobinę niezadowoleni z akustyki – dodał.

Zdaniem krytyka od czasu listopadowego koncertu ta muzyka dojrzała w artystach i między nimi. – Miałem szczęście słyszeć na żywo oba koncerty i twierdzę, że chyba ten poznański był lepszy – ocenił.
Aby się o tym przekonać, wystarczy obejrzećnagranie wideo z koncertu.

"Requiem ludowe" to na nowo skomponowana muzyka żałobna, zanurzona głęboko w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1871 roku, które ukazuje się właśnie na płycie w wyjątkowej oprawie graficznej.

/

Spotkanie nestora pieśni tradycyjnych Adama Struga (znanego m.in. z albumu "Adieu" oraz współpracy ze Stanisławem Sojką – "Strug. Leśmian. Soyka" 2014) z tegorocznymi laureatami Paszportu Polityki, czyli grupą Kwadrofonik doprowadziło do stworzenia dzieła na pograniczu muzyki tradycyjnej i współczesnego eksperymentu. "Requiem" nawiązuje do mszy żałobnej w sposób symboliczny. Wyrafinowana struktura dzieła (kolejne etapy wędrówki człowieka ku śmierci) łączy się z pięknem interpretacji Adama Struga i eksperymentalnymi oraz niezwykle sugestywnymi aranżacjami grupy Kwadrofonik.

W "Requiem ludowym" odnajdziemy wiele emocji związanych z zadumą nad umieraniem, artyści jednak nie epatują niepotrzebnym patosem. To muzyczna wizja końca życia i bardzo osobistego przejścia każdego z nas do śmierci. Piękno miesza się tragizmem, a nadzieja z ostateczną wizją piekła.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzący: Kuba Borysiak

Data emisji: 31.03.2015

Godzina emisji: 19.00

mm/bch/mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2015-03-25 20:48 Zgłoś
Proszę, niech Państwo poprawią podpis pod zdjęciem.

Czytaj także

Soyka, Strug i Leśmian na jednej płycie. "To najpiękniejsze erotyki polskiej literatury"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 06:15
- To jest pisarz wiecznotrwały! Leśmian jest myślicielem, teozofem niezwykle przewrotnym. Jego teksty to bardzo ciekawe połączenia i przesunięcia, gdzieś między teologią a erotyką - mówił w Jedynce Adam Strug.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Strug: w grudniu zwykle chodziłem niewyspany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 14:13
– Moje osobiste doświadczenie adwentu to poranne roraty, praktykowane zgodnie z ortodoksyjnym katolicyzmem – mówił Adam Strug, śpiewak, poeta i etnomuzykolog.
rozwiń zwiń