"Requiem ludowe" na płycie. Zobacz wideo z koncertu w Poznaniu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:00
– Ten projekt jest eksperymentem, który dzieje się między muzykami – mówił krytyk muzyczny Tomasz Janas o "Requiem ludowym". Nagranie wideo koncertu dostępne poniżej.
Audio
  • Adam Strug, Kwadrofonik i melodie umierania (Źródła/Dwójka)
  • Tomasz Janas recenzuje koncert "Requiem ludowe" w kościele ojców jezuitów w Poznaniu (Źródła/Dwójka)
W Requiem ludowym odnajdziemy wiele emocji związanych z zadumą nad umieraniem, artyści jednak nie epatują niepotrzebnym patosem (na zdjęciu okładka płyty)
W "Requiem ludowym" odnajdziemy wiele emocji związanych z zadumą nad umieraniem, artyści jednak nie epatują niepotrzebnym patosem (na zdjęciu okładka płyty)Foto: materiały promocyjne

Po raz pierwszy "Requiem ludowe" zabrzmiało w listopadzie 2014 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 30 marca Adam Strug i zespół Kwadrofonik zagrali w kościele ojców jezuitów w Poznaniu.

– Zastanawiałem się, jak ta wyrafinowana i trudna muzyka zabrzmi w przestrzeni świątyni – powiedział Tomasz Janas Kubie Borysiakowi w audycji "Źródła". – Ale udało się znakomicie, choć wiem, że muzycy byli odrobinę niezadowoleni z akustyki – dodał.

Zdaniem krytyka od czasu listopadowego koncertu ta muzyka dojrzała w artystach i między nimi. – Miałem szczęście słyszeć na żywo oba koncerty i twierdzę, że chyba ten poznański był lepszy – ocenił.
Aby się o tym przekonać, wystarczy obejrzećnagranie wideo z koncertu.

"Requiem ludowe" to na nowo skomponowana muzyka żałobna, zanurzona głęboko w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1871 roku, które ukazuje się właśnie na płycie w wyjątkowej oprawie graficznej.

/

Spotkanie nestora pieśni tradycyjnych Adama Struga (znanego m.in. z albumu "Adieu" oraz współpracy ze Stanisławem Sojką – "Strug. Leśmian. Soyka" 2014) z tegorocznymi laureatami Paszportu Polityki, czyli grupą Kwadrofonik doprowadziło do stworzenia dzieła na pograniczu muzyki tradycyjnej i współczesnego eksperymentu. "Requiem" nawiązuje do mszy żałobnej w sposób symboliczny. Wyrafinowana struktura dzieła (kolejne etapy wędrówki człowieka ku śmierci) łączy się z pięknem interpretacji Adama Struga i eksperymentalnymi oraz niezwykle sugestywnymi aranżacjami grupy Kwadrofonik.

W "Requiem ludowym" odnajdziemy wiele emocji związanych z zadumą nad umieraniem, artyści jednak nie epatują niepotrzebnym patosem. To muzyczna wizja końca życia i bardzo osobistego przejścia każdego z nas do śmierci. Piękno miesza się tragizmem, a nadzieja z ostateczną wizją piekła.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzący: Kuba Borysiak

Data emisji: 31.03.2015

Godzina emisji: 19.00

mm/bch/mc

Czytaj także

Soyka, Strug i Leśmian na jednej płycie. "To najpiękniejsze erotyki polskiej literatury"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 06:15
- To jest pisarz wiecznotrwały! Leśmian jest myślicielem, teozofem niezwykle przewrotnym. Jego teksty to bardzo ciekawe połączenia i przesunięcia, gdzieś między teologią a erotyką - mówił w Jedynce Adam Strug.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Strug: w grudniu zwykle chodziłem niewyspany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 14:13
– Moje osobiste doświadczenie adwentu to poranne roraty, praktykowane zgodnie z ortodoksyjnym katolicyzmem – mówił Adam Strug, śpiewak, poeta i etnomuzykolog.
rozwiń zwiń