Od Beethovena do Glassa. Piękno i przemoc

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 15:06
- Trzy różne stylistycznie utwory podczas jednego wieczoru to trochę jak odpowiednio skomponowany obiad. Każde danie musi mieć odrębny smak, wszystkie stanowią jednak pewną całość - opowiadał Jamie Philips o koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa z dyrygentem Jamiem Philipsem (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa ze skrzypkiem Piotrem Pławnerem (Filharmonia Dwójki)
Eksponaty na wystawie Ludwig Van: The Myth of Beethoven w Filharmonii Paryskiej, wrzesień 2016.
Eksponaty na wystawie "Ludwig Van: The Myth of Beethoven" w Filharmonii Paryskiej, wrzesień 2016. Foto: IAN LANGSDON/PAP/EPA.

12 stycznia br. NOSPR - prowadzona przez Jamiego Philipsa - wykonała uwerturę "Coriolan" Ludwiga van Beethovena, wariacje "Enigma" Edwarda Elgara oraz II Koncert skrzypcowy "The American Four Seasons" Philipa Glassa.

- Warto wspomnieć, że kompozycje Beethovena i Elgara w pewien sposób się ze sobą łącza, ponieważ Beethoven był jednym z ulubionych kompozytorów Elgara. Był on zafascynowany nawet nie tyle jego twórczością, co osobowością - przypominał dyrygent.

W rozmowie również o potędze Beethovenowskiej muzyki ("podczas pierwszej próby z NOSPR na samym początku utworu moja batuta po prostu złamała się na pół"), o "medytacji i przemocy" ukrytej w koncercie Glassa czy o specyfice "Enigmy" Elgara – "prawdopodobnie najpopularniejszego utworu z całego repertuaru muzyki Wielkiej Brytanii".

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy ze skrzypkiem Piotrem Pławnerem, solistą koncertu NOSPR z 12 stycznia 2017 r.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Jamie Philips (dyrygent), Piotr Pławner (skrzypek)

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 20.30

jp/mc

Czytaj także

Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
- Aleksandra Kurzak nagrywa na tej płycie po raz pierwszy Karola Szymanowskiego i mogę zapewnić, że nigdy nie słyszałem lepiej zaśpiewanych "Litanii do Marii Panny" – podkreślił Jacek Kaspszyk, opowiadając o płycie z serii "Warsaw Philharmonic", prezentującej wybrane utwory słynnego polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń