Alexander Liebreich. Dyrygent wśród nocy Orientu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 14:27
– Zarówno III Symfonii Szymanowskiego, jak i "Szeherezadzie" Ravela towarzyszy aura nocy. Jak wiemy, wszystko na Bliskim Wschodzie dzieje się w nocy. W ciągu dnia jest po prostu za gorąco – śmiał się dyrektor artystyczny NOSPR, który poprowadził inauguracyjny koncert festiwalu Łańcuch XIV.
Audio
  • Alexander Liebreich. Dyrygent wśród nocy Orientu (Filharmonia Dwójki)
  • Z Elżbietą Markowską, Iwoną Sobotką i Andrzejem Lampertem rozmawia Beata Stylińska (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPRFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– We wszystkich tych dziełach słyszę wspólny element, który nazwałbym "muzyką nocy". To pewien specyficzny koloryt, redukcja do bardzo intymnego wyrazu. Orientalistyczny nastrój nocy jest metaforą - gdy zapadnie zmrok, zmienia się nasze postrzeganie rzeczywistości, wszystko wydaje się nabierać innych, dotąd nieznanych kształtów, a nasza wyobraźnia działa dużo silniej – powiedział Alexander Liebreich.

W Dwójce dyrygent mówił także o tym, co jeszcze łączy twórczość Ravela i Szymanowskiego, jak w przestrzeni "muzyki nocy" sytuuje się IV Symfonia Witolda Lutosławskiego (która zabrzmiała na inauguracji Łańcucha XIV obok dzieł wspomnianych wcześniej kompozytorów), i zastanawiał się nad pewną nagłą, a istotną zmianą, którą Lutosławski wprowadził do tego utworu.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Alexander Liebreich (pierwszy dyrygent i dyrektor artyczny NOSPR)

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 20.30

Materiał został wyemitowany "Filharmonii Dwójki".

Ponadto w audycji wysłuchaliśmy rozmowy Beaty Stylińskiej z Elżbietą Markowską, prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, oraz solistami inauguracyjnego koncertu - Iwoną Sobotką i Andrzejem Lampertem.

mc/pg

reklama

Czytaj także

Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 17:11
Festiwal odbywa się w dniach 28 stycznia – 12 lutego w Warszawie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Dwójka jest na miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łańcuch". Pojedynki Lutosławskiego z Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:00
Twórczość dwóch wielkich kompozytorów jest osią tegorocznego festiwalu Witolda Lutosławskiego. - Naszą ideą jest prezentowanie muzyki Lutosławskiego w takim kontekście, żeby ujawnić pewne jej cechy - mówił w Dwójce muzykolog Marcin Krajewski, współorganizator wydarzenia.
rozwiń zwiń