REKLAMA

Christie: szczególnym uczuciem darzę ludzki głos

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 12:00
- Kocham muzykę baroku za emocje, ukryte w niej przesłania, jej formę i instrumenty – powiedział założyciel i legendarny szef zespołu Les Arts Florissants, który wystąpił w Wielką Sobotę podczas festiwalu Actus Humanus Resurrectio.
Audio
  • Rozmowa z Williamem Christiem (Filharmonia Dwójki)
William Christie
William ChristieFoto: materiały prasowe/http://www.actushumanus.com

- Najbardziej cenię w niej jednak ludzki głos, który - czy to śpiewany solowo czy zespołowo - jest jednym z najbardziej pochłaniających mnie zjawisk muzycznych. W obrębie muzyki barokowej najbardziej cenię utwory francuskie. To dlatego, że lubię ten język oraz typowe dla muzyki francuskiej poczucie harmonii i melodii, które zupełnie różni się od muzyki włoskiej. Doceniam ją za to samo, za co doceniali ją słuchacze żyjący w XVII i XVIII stuleciu Niemczech, Polsce, czy Rosji - dodał William Christie.

W nagraniu audycji posłuchamy wspomnień artysty, który odwiedził Polskę po 20 latach, a także dowiemy się, jak wyglądało jego życie na emigracji we Francji.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: William Christie (dyrygent)

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 20.59

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/kd

Czytaj także

"Jako tenor lubię myśleć o barytonie, jak o słudze"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 14:04
- Tym razem George ma okazję naprawdę nim zostać. Bardzo mi się to podoba - śmiał się w Dwójce Erik Barry. Śpiewak razem Georgem Mosleyem wystąpił w operze "Djamileh" na Festiwalu Beethovenowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raphaël Pichon o XVIII-wiecznym sukcesie "Pasji Brockesa"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 11:00
- Ten tekst opracowywali najwięksi kompozytorzy niemieccy tego stulecia: Händel, Telemann, Keiser. Zainteresował także samego Jana Sebastiana Bacha - mówił o libretcie Bartholda Heinricha Brockesa francuski dyrygent, założyciel zespołu Pygmalion.
rozwiń zwiń