Madrygały Moondoga na Sacrum Profanum. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 14:00
Zapraszamy do wysłuchania koncertu, który będzie hołdem dla zmarłego w 1999 roku niewidomego i wciąż mało znanego kompozytora XX wieku.
Audio
  • Jacek Hawryluk o festiwalu Sacrum Profanum 2017 (Poranek Dwójki)
Moondog, czyli Louis Thomas Hardin stracił wzrok w wieku 16 lat
Moondog, czyli Louis Thomas Hardin stracił wzrok w wieku 16 latFoto: PAP/Philippe Gras / Alamy Stock Photo

Bezdomny Wiking Szóstej Alei – Moondog, czyli Louis Thomas Hardin w wieku 17 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach i wiolonczeli. W 1943 roku przybył do Nowego Jorku by przez następnych 30 lat wieść życie ulicznego dziwaka i stopniowo zyskując sławę wśród miejscowej artystycznej bohemy, zwłaszcza jazzowej. Jego znakiem rozpoznawczym był strój wikinga i hełmem z ogromnymi rogami. Zbudował również kilka instrumentów muzycznych, najbardziej znanym jest "trimba". Muzyka tworzona przez tego ekscentryka zachwycała nie tylko przechodniów, lecz także Philipa Glassa, Janis Joplin, Artura Rodzińskiego – polskiego dyrygenta czy Charliego Parkera. Dwa francuskie zespoły – Dedalus i Muzzix stworzyły program poświęcony Moondogowi w związku z 100. rocznicą urodzin Hardina, przypadającą na rok ubiegły. Ich album "Round the World of Sound" pokazuje kompozytora jako dalekiego potomka Bacha czy Monteverdiego, dlatego jego utwory prezentowane są jako cykl madrygałów.

Program:

Moondog Madrigals Round the World of Sound

Wyk. Dedalus Ensemble, Muzzix Ensemble

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" w środę (27.09) w godz. 19.00-21.30 zaprasza Marcin Majchrowski.

materiały prasowe/mz/bch

Czytaj także

Kreidler: powinno się zaniechać tradycji aplauzu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:05
- Reakcje w trakcie koncertu są zawsze przedwczesne. Człowiek nie może wiedzieć, co sądzi dziesięć sekund po ostatnich dźwiękach kompozycji - mówił w Dwójce kompozytor i performer Johannes Kreidler. Jego utwór zabrzmiał na tegorocznym festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lutosławski nawet krótkie utwory pisał z pietyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:35
– Ten krótki utwór jest arcydziełem, pokazującym jego kunszt, a także muzyczne poczucie humoru i zmysł okazjonalny – mówił dyrygent Jacek Kaspszyk o kompozycji "Fanfare for Los Angeles Philharmonic" Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń