Pianohooligan i pogmatwany fortepianowy Kisiel

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 17:00
– To utwór nieoczywisty w swej wymowie. Twórca chciał poprzez fortepian pokazać coś innego niż to, co proponowała reszta kompozytorów – mówił Piotr Orzechowski "Pianohooligan" o Koncercie fortepianowym Stefana Kisielewskiego.
Audio
  • Piotr Orzechowski "Pianohooligan" o Koncercie fortepianowym Stefana Kisielewskiego (Filharmonia Dwójki)
  • Michał Klauza o koncertach polskiej muzyki klasycznej (Filharmonia Dwójki)
Piotr Orzechowski Pianohooligan
Piotr Orzechowski "Pianohooligan"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

19 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego młody pianista wspólnie z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy zagrał ten "pogmatwany utwór" Kisielewskiego w ramach przedsięwzięcia Tutti.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. W Dwójce Piotr Orzechowski zwracał uwagę m.in. na oryginalne podejście kompozytora do sztuki pianistycznej.

– Jego styl grania był wypracowany w bardzo swoisty sposób – zauważył. – A właśnie ten styl jest tu przełożony na warstwę instrumentu solowego. Co więcej, wydaje mi się, że Stefan Kisielewski zawarł w tym utworze niemal wszystkie swoje techniki. To swego rodzaju podsumowanie jego myśli pianistycznej – powiedział muzyk.

Pianohooligan, omawiając Koncert fortepianowy, zauważył m.in., że to dzieło karkołomne dla wykonującego je pianisty, a także tłumaczył, dlaczego utwór ten kojarzy mu się z dziecinnym przekomarzaniem.

W audycji wysłuchaliśmy ponadto rozmowy z dyrygentem Michałem Klauzą, który opowiadał o najbliższych wykonaniach polskich dzieł przez Polską Orkiestrę Radiową.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Piotr Orzechowski "Pianohooligan"(pianista), Michał Klauza (dyrygent)

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 18:21

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/mz

Czytaj także

Spełnione marzenie Michała Klauzy na koniec sezonu POR

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 10:00
- Jestem szalenie wdzięczny dyrekcji Programu 2 za podsunięcie pomysłu na wykonanie "Suity na orkiestrę estradową" Szostakowicza, bo jest to utwór, który od wielu lat bardzo chciałem wykonać, a ze względu na trudności z nim związane, nie miałem okazji - o programie koncertu wieńczącego sezon Polskiej Orkiestry Radiowej opowiadał jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygenci wybrali najlepsze "Morze" Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 11:00
Przed X Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który rozpocznie 17 listopada w Katowicach do Płytowego Trybunału Dwójki zaprosiliśmy wybitnych mistrzów batuty.
rozwiń zwiń