Yan Pascal Tortelier: rodzice wybrali mi instrument

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 10:11
- Byli wirtuozami wiolonczeli, a że chcieli też stworzyć muzyczną rodzinę, postanowili, że każdy będzie grał na innym instrumencie, tak żebyśmy wspólnie mogli wykonywać muzykę kameralną - wspominał w Dwójce znakomity francuski skrzypek i dryrygent.
Audio
  • Rozmowa z Yanem Pascalem Tortelierem (Filharmonia Dwójki)
Yan Pascal Tortelier
Yan Pascal TortelierFoto: IMG Artists/materiały promocyjne

Leonard Elschenbroich 1200.jpg
Elschenbroich: nie szukam komfortu w muzyce

Yan Pascal Tortelier opowiadał, że zaczynał od fortepianu, ale w wieku pięciu lat sięgnął po skrzypce, a funkcję rodzinnej pianistki przejęła siostra. - W ten sposób powstał zespół Tortellier Trio, który przez 25 lat podróżował po całym świecie, nagrywając kompozycje Ravela i Saint-Saensa, Haydna, Brahmsa i Beethovena. W międzyczasie moja druga siostra zaczęła śpiewać i grać na flecie.

Okazją do rozmowy z muzykiem był koncert, podczas którego Yan Pascal Tortelier poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (7 grudnia). W programie wydarzenia znalazł się trudny wykonawczo "Koncert wiolonczelowy" Williama Waltona. Dyrygent podkreślił, że poprzez rodziców ma szczególny stosunek do wiolonczeli. - Kiedy moja mama była w ciąży, ćwiczyła każdego dnia przez dziewięć miesięcy. Proszę sobie wyobrazić ile wibracji wiolonczelowych doświadczyłem w tym czasie! Jestem blisko związany z wiolonczelą i mam pewne oczekiwania wobec muzyki pisanej na ten instrument oraz sposobu jej wykonywania.

W audycji Yan Pascal Tortelier mówił też o swoim podejściu do słów w muzyce i jednej z największych partytur w dziejach muzyki.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Goście: Yan Pascal Tortelier (skrzypek, dyrygent)

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 20.19

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mko

Czytaj także

Hamelin: nie spodziewałem się, że będę solistą

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 12:00
– Grałem w życiu dużo mniej koncertów niż pianiści w moim wieku, ale za to dużo więcej muzyki kameralnej – mówił Charles Richard-Hamelin w przerwie swojego występu z Polską Orkiestrą Radiową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jako tenor lubię myśleć o barytonie, jak o słudze"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 14:04
- Tym razem George ma okazję naprawdę nim zostać. Bardzo mi się to podoba - śmiał się w Dwójce Erik Barry. Śpiewak razem Georgem Mosleyem wystąpił w operze "Djamileh" na Festiwalu Beethovenowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elschenbroich: nie szukam komfortu w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 09:00
- Kiedy grałem inne dzieła XX wieku, pierwszy występ był bardzo trudny, a przy kolejnych czułem już, że utwór jest w moich palcach. W koncercie Waltona człowiek nigdy się nie osadza - opowiadał w Dwójce znakomity wiolonczelista Leonard Elschenbroich.
rozwiń zwiń