Smutny książę. Madrygały i zbrodnie Carla Gesualda

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 15:00
– Myślę, że zaciążyło nad nim wydarzenie z młodości. Na pewno nie był normalny – mówiła muzykolog Ewa Obniska w rozmowie o twórczości i tragicznej biografii Carla Gesualda z Venosy.
Audio
  • Smutny książę. Madrygały i zbrodnie Carla Gesualda (Filharmonia Dwójki)
Grafika na podstawie portretu Carla Gesualda
Grafika na podstawie portretu Carla GesualdaFoto: wikimedia/domena publiczna

Ensemble Correspondances fot. Josep Molina 1200.jpg
Bożonarodzeniowy Actus Humanus w Dwójce

– Najlepsze jego utwory powstały moim zdaniem w Ferrarze. Pisał bardzo dużo, można powiedzieć, że był prawie szczęśliwy, w jakimś stopniu wolny, otoczony podziwem i uznaniem, był daleko od Neapolu pełnego tragicznych miejsc – opowiadała Ewa Obniska. Neapol zapisał się w życiu kompozytora jako źródło cierpienia, które doprowadziło go do podwójnego morderstwa. 16 października 1590 r. Carlo Gesualdo zabił w małżeńskiej sypialni swoją żonę i jej kochanka. Po tym zdarzeniu nigdy już nie odzyskał równowagi psychicznej.

W przerwie transmisji z festiwalu Actus Humanus Nativitas rozmawialiśmy nie tylko o tragedii Gesualda, lecz przede wszystkim o jego twórczości. Artysta, "głos epoki, najbardziej skrajny wyraziciel manierymu", oddawał swoją nieposkromioną namiętność w formie pięciogłosowego madrygału. – Ta forma nie może służyć takim niesamowitym emocjom, nic dziwnego więc, że on ją rozbija od środka. To jest jak wybuch – zauważyła Ewa Obniska.

***

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Gość: Ewa Obniska (muzykolog)

Data emisji: 15.12.2017

Godzina emisji: 20.37

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/ac

Czytaj także

Actus Humanus Nativitas zaskakuje karylionem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 10:00
– Gdańsk słynie z karylionów. To wizytówka tego miasta – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny cyklu wydarzeń Actus Humanus, w tym roku szczególnie pełnym niespodzianek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlando Consort otwiera Actus Humanus. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:47
Zapraszamy na koncert jednej najważniejszych i najdłużej istniejących na Wyspach Brytyjskich grup wokalnych specjalizujących się w muzyce dawnej.
rozwiń zwiń