REKLAMA

Agata Szymczewska: Stoch i Szymanowski? Mam do nich taki sam szacunek

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 14:48
- Dla mnie sport i muzyka są absolutnie nierozłączną częścią mojego życia. Kibicowanie polskim sportowcom sprawia mi ogromną radość i cieszę się ich sukcesami czasami chyba nawet bardziej niż swoimi własnymi - mówiła w Dwójce skrzypaczka Agata Szymczewska.
Audio
  • Agata Szymczewska o muzyce Karola Szymanowskiego i miłości do sportu (Filharmonia Dwójki)
  • Andrzej Boreyko o koncercie finałowym Festiwalu "Łańcuch" XV (Filharmonia Dwójki)
Agata Szymczewska
Agata SzymczewskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Muzyczka wystąpiła jako solistka podczas koncertu finałowego Festiwalu "Łańcuch" XV, który w niedzielę 11 lutego odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Wykonała m.in. "I Koncert na skrzypce i orkiestrę op. 35" Karola Szymanowskiego. - Tak jak i do Karola Szymanowskiego, tak również do Adama Małysza, Kamila Stocha, Roberta Lewandowskiego, Justyny Kowalczyk i wielu innych sportowców mam ogromny szacunek dla ich zaangażowania w to, co robią i naprawdę oddania życia wobec wyższej idei, jaką jest sport. To coś bardzo podobnego, do tego, co ma miejsce w przypadku artystów - podkreślała Agata Szymczewska odnosząc się m.in. do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PjongCzang, które obecnie trwają.

Czytaj także
witold lutosławski 1200 PAP.jpg
"Lutosławski prowokował do tego, żeby mówić z sensem"

Wracając do Karola Szymanowskiego skrzypaczka przyznała, że musiała dojrzeć do jego twórczości. - Stykałam się z nią od najmłodszych lat, aczkolwiek w trakcie mojej edukacji muzycznej koncentrowałam się bardziej na klasyczno-romantycznym repertuarze, a Szymanowski zawsze brzmiał dla mnie trochę jak takie koty, ktore się wydzierają, jakieś ptaki piszczące... Ja po prostu tej muzyki nie rozumiałam. Dopiero w trakcie moich studiów coś się we mnie zmieniło. Moje zainteresowanie muzyką współczesną, muzyką I i II połowy XX w. sprawiło, że gdzieś ten język muzyczny Karola Szymanowskiego do mnie trafił - tłumaczyła Agata Szymczewska.

Czego uczy się ona od sportowców? Na jaką dyscyplinę czeka szczególnie podczas igrzysk w PjongCzang? Czy traktuje osobiście muzykę Karola Szymanowskiego? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z Andrzejem Boreyko, dyrygentem koncertu finałowego Festiwalu "Łańcuch" XV.

***

Przygotowała: Monika Zając

Goście: Agata Szymczewska (skrzypaczka), Andrzej Boreyko (dyrygent)

Data emisji: 11.02.2018

Godzina emisji: 18.55

Rozmowy zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Karol Szymanowski – uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 05:50
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
- Aleksandra Kurzak nagrywa na tej płycie po raz pierwszy Karola Szymanowskiego i mogę zapewnić, że nigdy nie słyszałem lepiej zaśpiewanych "Litanii do Marii Panny" – podkreślił Jacek Kaspszyk, opowiadając o płycie z serii "Warsaw Philharmonic", prezentującej wybrane utwory słynnego polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upajający aromat nocy w III Symfonii Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 12:23
- Są tu kulminacje rozpalone do białości, które sąsiadują z ustępami niebywałymi, trwającymi w hipnotycznym bezruchu. To była absolutna nowość w muzyce - analizowała arcydzieło Karola Szymanowskiego Teresa Chylińska.
rozwiń zwiń