Lawrence Foster: w Polsce jest wielu wspaniałych młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 14:52
- Młodzi muzycy w Polsce wyznaczają bardzo wysokie standardy artystyczne. Trzeba więcej o nich mówić, chwalić się nimi, wysyłać za granicę, bo wciąż jest tego za mało - mówił w Dwójce znany amerykański dyrygent.
Audio
  • Lawrence Foster o polskich kompozytorach i młodych muzykach, kierowaniu NOSPR oraz miłości do jazzu i makaronu (Filharmonia Narodowa)
  • Łukasz Krupiński o repertuarze koncertu w Filharmonii Narodowej, który odbył się w ramach Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego (Filharmonia Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/Shutterstock

Festiwal Beethovenowski 1200.jpg
22. Wielkanocny Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki

Lawrence Foster poprowadził w poniedziałek (26.03) koncert w Filharmonii Narodowej, w czasie którego wykonane zostały m.in. Poemat symfoniczny "Step" Zygmunta Noskowskiego i "Fantazja polska" Ignacego Jana Paderewskiego. Nie było to jego pierwsze spotkanie z polską muzyką. - Akurat te utwory wykonuję po raz pierwszy, ale generalnie znam już wiele polskich kompozycji. Dyrygowałem wieloma dziełami Pendereckiego, Lutosławskiego, Bacewicz, którą uwielbiam, a także Wieniawskiego – nagrałem obydwa jego koncerty skrzypcowe. Miałem też przyjemność grać koncert z Arturem Rubinsteinem, kiedy byłem bardzo młody - tłumaczył dyrygent.

Już niebawem Lawrence Foster będzie miał Pan okazję poszerzyć swoją znajomość muzyki polskiej. W przyszłym roku przejmie on bowiem od Alexandra Liebreicha kierownictwo nad Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. - Jestem tym bardzo podekscytowany i nie mogę się doczekać. Już planuję niektóre pozycje repertuarowe i chcę zabrać orkiestrę na mój festiwal Georga Enescu. Poza tym ciągle staram się samodzielnie odkrywać coraz to nowych polskich kompozytorów, ale też artystów, jak np. Szymona Nehringa, z którym w następnym sezonie wystąpię aż trzy razy - podkreślał Amerykanin.

Co gościa Dwójki łączy z rumuńskim kompozytorem Georgem Enescu? Jakie są jego związki z jazzem? Którego polskiego kompozytora nazywa swoim ojcem chrzestnym? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z pianistą Łukaszem Krupińskim, solistą poniedziałkowego koncertu, który odbył się w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego.

***

Rozmawia: Milena Gąsienica

Goście: Lawrence Foster (dyrygent), Łukasz Krupiński (pianista)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 20.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Anna Lubańska: porównanie do prof. Krystyny Szostek-Radkowej to dla mnie wielkie wyróżnienie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 11:14
- Pani profesor potrafi pozytywnie zmobilizować i zaszczepić chęć do pracy, chęć do robienia czegoś nowego, chęć do poznawania nowych utworów, chęć do wykonywania tego, co się robi zawsze na najwyższym artystycznym poziomie - mówi w Dwójce znakomita mezzosopranistka
rozwiń zwiń