Patrycja Piekutowska: muzyka Pendereckiego zmieniła moje życie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 09:10
- Moja przygoda z Krzysztofem Pendereckim zaczęła się od II Sonaty na skrzypce i fortepian, czyli największego dzieła, jakie powstało jeśli chodzi o kameralną muzykę skrzypcową - mówiła w Dwójce ceniona skrzypaczka.
Audio
  • Patrycja Piekutowska o muzyce Pendereckiego (Filharmonia Dwójki)
  • Alexander Humala o współpracy z Krzysztofem Pendereckim (Filharmonia Dwójki)
Patrycja Piekutowska
Patrycja PiekutowskaFoto: materiały prasowe

Patrycja Piekutowska wspominała, że II Sonatę przygotowywała na Konkurs Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Żeby jednak wykonać ten utwór, musiała uzyskać zgodę Anne-Sophie Mutter, która miała wyłączność na tę kompozycję. - Pomogła mi pani Elżbieta Penderecka. Do dziś mam list od Anne-Sophie Mutter, w którym wyraża zgodę na to jednorazowe wykonanie w czasie konkursu.

Skrzypaczka podkreśliła, że II Sonata na skrzypce i fortepian otworzyła jej głowę i serce i że od tamtej pory nigdy się nie rozstała z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. W audycji Patrycja Piekutowska wspominała współpracę z kompozytorem oraz szczególny dla niej wpis, którzy Krzysztof Penderecki umieścił na jej płycie.

W audycji rozmawialiśmy też z dyrygentem Alexandrem Humalą, który był asystentem Krzysztofa Pendereckiego w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Patrycja Piekutowska (skrzypaczka), Alexander Humala (dyrygent)

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 20.30

Rozmowę wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter dla Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 15:47
W audycji rozmawialiśmy o albumie będącym hołdem znakomitej skrzypaczki dla Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego 85. urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: nie chciałem być kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 13:38
- Zaczynałem moją karierę jako skrzypek i wcale nie myślałem o pisaniu muzyki - wspominał w Dwójce wybitny polski kompozytor.
rozwiń zwiń