Vincent Dumestre: instrumenty zyskały niezależność w XVIII w.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:00
- W wieku XVI zadaniem instrumentów było wspomaganie głosu. Te drogi zaczęły się rozchodzić w wieku kolejnym - o rozwoju muzyki opowiadał w Dwójce wybitny francuski dyrygent.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Firlusem (Filharmonia Dwójki)
  • Wywiad z Vincentem Dumestre (Filharmonia Dwójki)
Instrumenty na obrazie Eliasa van Nijmegen
Instrumenty na obrazie Eliasa van NijmegenFoto: Wikipedia/domena publiczna

Punktem wyjścia do rozmowy z Vincentem Dumestrem był program koncertu "A due cori" w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - Tytuł "Na dwa chóry" może wydać się zaskakujący, bo bohaterem tego wieczoru jest orkiestra. Aby go zrozumieć, trzeba sięgnąć daleko wstecz - mówił gość audycji "Filharmonia Dwójki".

Dyrygent przypomniał ewolucję roli instrumentów w muzyce, od momentu, gdy jedynie powielały partię śpiewaka, aż do momentu, gdy stały się niezależnymi bytami, co dało początek gatunkowi koncertu instrumentalnego w XVII wieku. - W kolejnym XVIII wieku, instrumenty pełnią już rolę solisty będąc równocześnie elementami orkiestry, z jej wnętrza.

Vincent Dumestre przypomniał, że kompozytorzy tacy jak Haendel czy Telemann zaczęli korzystać z tych możliwości bawiąc kolorami i brzmieniami instrumentów, przeciwstawiając je sobie tak, jak ich poprzednicy bawili się dwoma chórami śpiewaków.

Dyrygent dodał, że konstruując program koncertu w Katowicach chciał pokazać różne sposoby korzystania z potencjału orkiestry w XVIII wieku. Vincent Dumestre mówił też o swoich wrażeniach na temat sali NOSPR oraz współpracy z {oh!} Orkiestrą Historyczną.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Vincentem Dumestre oraz wywiadu z Krzysztofem Firlusem, z którym spotkała się Milena Gąsienica.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Vincent Dumestre

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 20.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

Czytaj także

Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

François Couperin. Królewski klawesynista

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 12:00
W audycji poświęconej sztuce Couperina słuchaliśmy fragmentów jego kompozycji kameralnych – tańców z Koncertów królewskich, których słuchał jeszcze sędziwy Ludwik XIV.
rozwiń zwiń