Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
Audio
  • Alexander Liebreich o swoim pożegnalnym sezonie w NOSPR (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich
Aleksander LiebreichFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dla Alexandera Liebreicha rozpoczął się pożegnalny sezon w roli pierwszego dyrygenta i szefa artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Niemiecki twórca podkreślił, że wiodącym tematem przez najbliższe miesiące będzie sytuacja kobiet we współczesnym świecie. - Najważniejszymi punktami sezonu są dla mnie "Król Edyp" Igora Strawińskiego i "Joanna d'Arc na stosie" Arthura Honeggera, utwory szczególnie dotykające tych zagadnień.

Z wątkiem równości płci wiązała się będzie światowa premiera utworu Roksany Panufnik, córki Andrzeja Panufnika oraz występ skrzypaczki Viviane Hagner, która wykona kompozycję koreańskiej kompozytorki Unsuk Chin. - Wszystko to wpisuje się w toczącą się debatę na temat kobiet m.in. związaną z akcją "me too". We współczesnym świecie kultury maczyzmu i patriarchatu, kobieca natura zasługuje na wyjątkowe podkreślenie, bo to ona spaja tak bardzo różniące się od siebie kultury.

Alexander Liebreich pokusił też w rozmowie o małe podsumowanie lat spędzonych w Katowicach. Dyrygent mówił o swoich pomysłach na uczynienie NOSPR orkiestrą funkcjonującą w światowym obiegu, ale też swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem tak dużego zespołu.

***

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Goście: Alexander Liebreich (dyrygent)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

bch/pg

Czytaj także

Liebreich: to jedyna symfonia Beethovena poświęcona przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:24
- Symfonia "Pastoralna" sama w sobie jest hołdem złożonym Ziemi. Wszystkie pozostałe skupiają się na ludzkich potrzebach i życzeniach - opowiadał w Dwójce Alexander Liebreich, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia na festiwalu Katowice Kultura Natura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:00
- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń