Judith Van Wanroij: Leçons de Ténèbres ubogacą także ateistów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 14:09
- Nawet jeśli wśród odbiorców naszego koncertu są ludzie niewierzący, to z pewnością będzie to dla nich bardzo duchowe doświadczenie, bo jest to przede wszystkim ludzka historia - o swoim występie na festiwalu Actus Humanus opowiadały solistki Judith Van Wanroij i Deborah Cachet.
Audio
  • Judith Van Wanroij i Deborah Cachet o swoim występie na festiwalu Actus Humanus (Filharmonia Dwójki)
Judith Van Wanroij i Deborah Cachet
Judith Van Wanroij i Deborah CachetFoto: materiały prasowe Actus Humanus

Śpiewaczki wzięły udział w koncercie, podczas którego zabrzmiała francuska muzyka liturgiczna skomponowana na Ciemne Jutrznie. Forma wydarzenia w symboliczny sposób nawiązała do ceremonii nabożeństw odprawianych w okresie Triduum Paschalnego. - Podczas koncertu stopniowo gasimy świece, tak jak to miało miejsce podczas obrzędu Ciemnych Jutrzni - wyjaśniła Judith Van Wanroij. - Ostatnio śpiewaliśmy w Lourdes i taki zabieg zrobił wielkie wrażenie. Mamy na estradzie 15 świec, one mają symbolizować uczniów Chrystusa, i podczas wykonywania Leçons de Ténèbres Couperina kiedy jedna świeca gaśnie, odchodzi jeden uczeń. Na koniec płonie tylko jedna ostatnia, symbolizująca życie Jezusa.

Belgijska sopranistka Deborah Cachet zwróciła uwagę na język Leçons de Ténèbres autorstwa Marc-Antoine Charpentiera oraz Françoisa Couperina, które znalazły się w programie gdańskiego koncertu grupy Les Talens Lyriques. - Mimo, że mamy wiele okazji, by śpiewać łacińskie teksty, rzadko kiedy jest to łacina francuska. Ta francuska wymowa jest niezwykle trudna, ale myślę, że bardzo wzbogaca muzykę pod względem wyrazowym.

Śpiewaczki opowiedziały w Dwójce o swojej współpracy z szefem Les Talens Lyriques Christophem Roussetem. Mówiły ponadto o sposobach spędzania świąt wielkanocnych w swoich rodzinach.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki 

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Judith Van Wanroij i Deborah Cachet (śpiewaczki)

Data emisji: 20.04. 2019

Godzina emisji: 20.46

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

William Christie: pasje Bacha to kamienie milowe cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:06
- Pasję wg św. Jana po raz pierwszy prezentowałem ponad 30 lat temu w Paryżu. Należy ona do kompozycji, które są jednym z największych monumentów w całym kanonie muzyki poważnej. Cały chrześcijański świat ma możliwość dzielić tę wielkość – mówił w Dwójce znakomity dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lamentatione" Haydna? Zacznij od tej płyty!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 14:45
Płytowy Trybunał Dwójki wybrał najlepsze nagranie Symfonii d-moll nr 26 "Lamentatione" Josepha Haydna.
rozwiń zwiń