William Christie: pasje Bacha to kamienie milowe cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:06
- Pasję wg św. Jana po raz pierwszy prezentowałem ponad 30 lat temu w Paryżu. Należy ona do kompozycji, które są jednym z największych monumentów w całym kanonie muzyki poważnej. Cały chrześcijański świat ma możliwość dzielić tę wielkość – mówił w Dwójce znakomity dyrygent.
Audio
  • William Christie: pasje Bacha to kamienie milowe cywilizacji (Filharmonia Dwójki)
William Christie
William ChristieFoto: Denis Rouvre/mat. prasowe

Z Williamem Christie rozmawialiśmy w przerwie koncertu inaugurującego gdański festiwal Actus Humanus Resurrectio. W jego programie znalazło się arcydzieło Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Les Arts Florissants.

- Wielkanoc jest takim wspaniałym okresem w roku, kiedy wszystkie Pasje, nie tylko te Bacha, ale również Telemanna, czy Haendla, są wykonywane na całym świecie: w Niemczech, w Stanach, w Anglii, Holandii, a nawet we Francji. Ten repertuar jest niezwykły. To właśnie moja ulubiona muzyka i cały rok z niecierpliwością wyczekuję tych kilku dni, podczas których będę mógł ją wykonywać. Mam tak już od dziecka. To było piękne, że tam, gdzie się urodziłem, niemal we wszystkich miasteczkach, nawet tych najmniejszych wykonywano Pasje, szczególnie Bacha – opowiadał William Christie. 

Jakiego klucza do rozumienia Pasji wg św. Jana używa znakomity dyrygent i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę słuchając tego utworu? - Najważniejsze jest to, że mamy do czynienia z ewangelistą, zatem musimy zastanowić się nad jego charakterystyką. Św. Jan jest bardzo inteligentny, ma przejrzysty styl wypowiedzi, ale również zauważmy, że narracja Pasji jest bardzo dynamiczna, ma charakter dramatyczny - przekonywał William Christie. - Mamy więc muzykę o potencjale teatralnym, która dotrzymuje kroku tej wartkiej akcji, ale również opiera się na niezwykłych emocjach, bardzo sentymentalnych. Bach był w tym mistrzem. Mamy do czynienia z bardzo prostą muzyką, ale przez to jeszcze bardziej poruszającą - dodał.

Wybór między Pasją wg św. Mateusza a Pasją wg św. Jana był dla Williama Christie bardzo osobistą decyzją. Wykonywanie której z tych kompozycji daję mu więcej satysfakcji i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania wywiadu z wybitnym dyrygentem.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Data emisji: 17.04.2019

Godzina emisji: 20.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mko/bch

Czytaj także

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:52
- Nie możemy codziennie raczyć się wykwintnymi daniami kuchni francuskiej. Potrzeba nam też potraw mniej wyszukanych. Czy zawsze musimy słuchać cenionego kompozytora? Czy każdego dnia chcemy zjeść wykwintny posiłek? Nie! – przekonywał w Dwójce znakomity klarnecista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Louis Lortie: to jeden z najlepszych koncertów napisanych po II wojnie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 15:00
Mowa o koncercie fortepianowym Witolda Lutosławskiego, który pianista wykonał na koncercie z NOSPR pod batutą Antoniego Wita w 25. rocznicę śmierci kompozytora.
rozwiń zwiń