REKLAMA

Requiem Mozarta w 170. rocznicę śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:00
W Bazylice św. Krzyża w Warszawie - tam, gdzie spoczywa serce Chopina - jak co roku zabrzmiał koncert poświęcony jego pamięci.
Ostatnie akordy Chopina. Pocztówka autorstwa Józefa Męciny-Krzesza
"Ostatnie akordy Chopina". Pocztówka autorstwa Józefa Męciny-KrzeszaFoto: polona.pl/domena publiczna

fryderyk chopin 1200.jpg
Spór o serce Chopina. Nietykalność relikwii kontra cele społeczne

Requiem – arcydzieło literatury muzycznej, mające, podobnie jak Wielka msza h-moll Johanna Sebastiana Bacha, wymiar ponadczasowy, na trwale wpisane w europejski kod kulturowy, niesie uniwersalne przesłanie ponad podziałami geograficznymi i społecznymi. Wykonywane po wielokroć na całym świecie, staje się nierzadko raczej uroczystym, podniosłym gestem niż muzycznym przeżyciem.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 14 lat w rocznicę śmierci swojego patrona stara się ów gest połączyć z doświadczeniem obcowania z jednym z największych arcydzieł, zapraszając do wykonania Requiem w Bazylice św. Krzyża, przed spoczywającym tam sercem kompozytora, najwybitniejszych artystów z Polski i zagranicy. Konsekwentnie przywołuje dzieło w kształcie brzmieniowym możliwie bliskim temu, jakie znał Chopin, gdy prosił o jego wykonanie na swoim pogrzebie. Z inicjatywy Instytutu Requiem w warszawskiej świątyni wykonywały już takie zespoły, jak: Orkiestra XVIII wieku Fransa Brüggena, Collegium 1704 Vaclava Luksa i Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe (koncert utrwalony na DVD).

W tym roku 17 października Mozartowska msza żałobna zabrzmiała w interpretacji międzynarodowego grona solistów oraz {oh!} Orkiestry Historycznej i chóru Collegium Vocale 1704. Całość poprowadził jeden z największych znawców stylu historycznego, fenomenalny klawesynista, pianista i kameralista Andreas Staier.

Program:

Transmisja z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie w 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina.

Wolfgang Amadeus Mozart Requiem d-moll  KV 626

wyk. Johanna Winkel, sopran, Marie Henriette Reinhold, alt, Patrick Grahl, tenor, Krešimir Stražanac, bas-baryton, {oh!} Orkiestra Historyczna, Collegium Vocale 1704, Andreas Staier, dyrygent

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzenie: Róża Światczyńska

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 19.00

materiały prom./Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/bch/pg

Czytaj także

Śledztwo w sprawie śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 14:00
- Jako gastroenterologa zastanowiło mnie, że według danych z paszportu w wieku 28 lat Chopin miał 170 cm wzrostu, a tylko 44 kg wagi – mówił w Dwójce prof. Wojciech Cichy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tęskne sonaty i żałobne requiem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 15:50
W audycji "Wieczór płytowy" sięgnęliśmy po dwie płyty, z których odtworzyliśmy utwory znakomitych kompozytorów: Fryderyka Chopina, którego Sonaty fortepianowe zagra Maurizio Pollini - włoski dyrygent i pianista, a także Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu austriackiego dyrygenta, Karla Bohma.
rozwiń zwiń