X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Requiem Mozarta w 170. rocznicę śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:00
W Bazylice św. Krzyża w Warszawie - tam, gdzie spoczywa serce Chopina - jak co roku zabrzmiał koncert poświęcony jego pamięci.
Ostatnie akordy Chopina. Pocztówka autorstwa Józefa Męciny-Krzesza
"Ostatnie akordy Chopina". Pocztówka autorstwa Józefa Męciny-KrzeszaFoto: polona.pl/domena publiczna

fryderyk chopin 1200.jpg
Spór o serce Chopina. Nietykalność relikwii kontra cele społeczne

Requiem – arcydzieło literatury muzycznej, mające, podobnie jak Wielka msza h-moll Johanna Sebastiana Bacha, wymiar ponadczasowy, na trwale wpisane w europejski kod kulturowy, niesie uniwersalne przesłanie ponad podziałami geograficznymi i społecznymi. Wykonywane po wielokroć na całym świecie, staje się nierzadko raczej uroczystym, podniosłym gestem niż muzycznym przeżyciem.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 14 lat w rocznicę śmierci swojego patrona stara się ów gest połączyć z doświadczeniem obcowania z jednym z największych arcydzieł, zapraszając do wykonania Requiem w Bazylice św. Krzyża, przed spoczywającym tam sercem kompozytora, najwybitniejszych artystów z Polski i zagranicy. Konsekwentnie przywołuje dzieło w kształcie brzmieniowym możliwie bliskim temu, jakie znał Chopin, gdy prosił o jego wykonanie na swoim pogrzebie. Z inicjatywy Instytutu Requiem w warszawskiej świątyni wykonywały już takie zespoły, jak: Orkiestra XVIII wieku Fransa Brüggena, Collegium 1704 Vaclava Luksa i Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe (koncert utrwalony na DVD).

W tym roku 17 października Mozartowska msza żałobna zabrzmiała w interpretacji międzynarodowego grona solistów oraz {oh!} Orkiestry Historycznej i chóru Collegium Vocale 1704. Całość poprowadził jeden z największych znawców stylu historycznego, fenomenalny klawesynista, pianista i kameralista Andreas Staier.

Program:

Transmisja z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie w 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina.

Wolfgang Amadeus Mozart Requiem d-moll  KV 626

wyk. Johanna Winkel, sopran, Marie Henriette Reinhold, alt, Patrick Grahl, tenor, Krešimir Stražanac, bas-baryton, {oh!} Orkiestra Historyczna, Collegium Vocale 1704, Andreas Staier, dyrygent

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzenie: Róża Światczyńska

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 19.00

materiały prom./Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śledztwo w sprawie śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 14:00
- Jako gastroenterologa zastanowiło mnie, że według danych z paszportu w wieku 28 lat Chopin miał 170 cm wzrostu, a tylko 44 kg wagi – mówił w Dwójce prof. Wojciech Cichy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tęskne sonaty i żałobne requiem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 15:50
W audycji "Wieczór płytowy" sięgnęliśmy po dwie płyty, z których odtworzyliśmy utwory znakomitych kompozytorów: Fryderyka Chopina, którego Sonaty fortepianowe zagra Maurizio Pollini - włoski dyrygent i pianista, a także Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu austriackiego dyrygenta, Karla Bohma.
rozwiń zwiń