David Krakauer: "Lament" brzmiał jak muzyczny portret strachu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 20:00
- Połowa partii klarnetu to przejmujące zawodzenie i krzyk rozpaczy, do tego motywy z Symfonii fantastycznej Berlioza, nagranie śpiewu jego babci i ludowych ukraińskich lamentów – całość dała zadziwiający efekt - znakomity klarnecista mówił w Dwójce o utworze Mathew Rosenbluma, który zabrzmiał podczas koncertu otwarcia festiwalu "Eufonie".
Audio
David Krakauer
David KrakauerFoto: PAP/Adam Warżawa

"Lament" Mathew Rosenbluma to dzieło bardzo osobiste, związane z trudnymi, wojennymi losami rodziny kompozytora. David Krakauer, który zmierzył się z tą kompozycją mówił, że jej historia sięga stu lat wstecz, do roku 1919. - To wtedy w ukraińskiej wsi, w której żyła babka Mathew Rosenbluma, doszło do pogromu Żydów. Cudem udało się jej uciec z siódemką dzieci, będąc w zaawansowanej ciąży. W czasie tej ucieczki, w lesie urodziła się matka kompozytora. Jest to więc utwór niezwykle nasycony emocjami, opowiadający o ucieczce, o przymusowej migracji, o tym jak ta dzielna kobieta niosła na sobie rodowe srebra, które potem sprzedała by wyżywić dzieci i by ostatecznie przez Palestynę trafić do Stanów Zjednoczonych.

David Krakauer, który był pierwszym wykonawcą "Lamentu", zwrócił uwagę na nieustającą aktualność tego dzieła. - Żyjemy w czasach ogromnego światowego przewrotu. Ciągle słychać o nowych konfliktach, których efektem często jest śmierć i ucieczka ludności cywilnej. Jeśli spojrzeć na zdjęcia z syryjskiego, kompletnie zrujnowanego Aleppo i ludzi, których na nich widać, to są obrazy rozdzierające serce. A przecież wiele złego dzieje się też w Afryce, Środkowym Wschodzie czy Ameryce Centralnej. Myślę, że mówienie światu wprost o tych wydarzeniach, o emigracji, wygnaniu jest bardzo ważne dla nas jako ludzkości. Być może dzięki temu odnajdziemy w sobie szczerą empatię, którą znakomicie opisuje pewne słowo w jidisz

W audycji klarnecista opowiadał też, jak łączy w swojej działalności klasykę, jazz i muzykę tradycyjną oraz o swoich związkach z Europą Centralną i Wschodnią.

***

Rozmawiał: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: David Krakauer (muzyk)

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch


Czytaj także

Grzegorz Nowak: "Strasznego dworu" jeszcze nikt tak nie wykonał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
- Oprócz samego Moniuszki! Cieszę się, że po raz pierwszy mogę tę operę wykonać tak, jak ją napisał kompozytor - mówił dyrygent w przerwie wykonania słynnego dzieła kompozytora podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" 2019. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: Leopoldinum gwarantuje wysoką jakość wykonawczą

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 15:30
- Trzeba znaleźć swoje miejsce na tej artystycznej mapie, starać się stworzyć jakąś koncepcję programową i repertuarową, taką, która by przyciągnęła publiczność i zainteresowała wszystkich. I Leopoldinum było taką inicjatywą - opowiadał dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń