X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Symfonia tragiczna Mahlera w wykonaniu NOSPR. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 14:51
Podczas koncertu w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach zabrzmiała, stanowiąca zagadkę do dziś, kompozycja Gustava Mahlera.
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w KatowicachFoto: Bartek Barczyk/nospr.org.pl

"Na świecie jest tylko jedna Szósta – mimo istnienia Pastoralnej Beethovena" – rozsądził Alban Berg w liście do Antona Weberna, pisanym w roku 1908, dwa lata po prawykonaniu Symfonii tragicznej w Saalbau Essen.

Kompozycja Mahlera do dziś stanowi zagadkę: powstała w czasach, kiedy w życiu twórcy wszystko układało się jak w bajce, przeszło dziesięć lat przed wybuchem Wielkiej Wojny, która miała pochłonąć miliony istnień, zmieść z powierzchni ziemi najmłodszych, najzdolniejszych, najbardziej potrzebnych i kochanych.

Dyrygent Wilhelm Furtwängler nazwał ją "pierwszym przejawem całkowitego nihilizmu w dziejach muzyki". Leonard Bernstein poszedł krok dalej i ogłosił Szóstą jako proroctwo zagłady rodzaju ludzkiego. Trzykrotne uderzenie młota w finale utworu, zgodnie ze wskazówką samego Mahlera "podobne do odgłosu spadającego topora", przypieczętuje koncert pod batutą Dominga Hindoyana, który zdobywał szlify dyrygenckie między innymi u Bernarda Haitinka, jednego z najbardziej natchnionych interpretatorów twórczości wielkiego austriackiego symfonika.

Dorota Kozińska/NOSPR

***

Program:

Gustav Mahler VI Symfonia a-moll "Tragiczna"

Wyk. NOSPR, dyr. Domingo Hindoyan

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 14.02.2019

Godzina emisji: 19.00

pg/am

Zobacz więcej na temat: NOSPR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryan Bancroft: otwartość umysłu i entuzjazm to w muzyce podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:32
- Gdy do muzyki - jakiejkolwiek! - podchodzimy entuzjastycznie, to i nauka jest łatwiejsza, i więcej można wyciągnąć z każdego doświadczenia - mówił w Dwójce młody dyrygent, który poprowadził koncert finałowy festiwalu Warszawska Jesień 2019.
rozwiń zwiń