Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Koncert inauguracyjny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:10
W sobotę (10.10) rozpoczął się 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - kompozytora, którego 250. rocznicę urodzin obchodzi cały świat muzyczny. Nadzwyczajne okoliczności uwarunkowane pandemią wpłynęły zarówno na przesunięcie terminu festiwalu na jesień, jak i na nowe oblicze jego programu. Zapraszamy do obejrzenia transmisji wideo koncertu inauguracyjnego.
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Orkiestra Filharmonii NarodowejFoto: Leszek Szymańsk/PAP

Program:

Krzysztof Penderecki Chaconne z Polskiego Requiem, Ludwig van Beethoven Adagio molto e mesto - III część Kwartetu smyczkowego op. 59 nr 1 (oprac. na orkiestrę kameralną Brett Dean, polskie prawykonanie), Johannes Brahms I Symfonia c-moll op. 68

Joanna Wnuk-Nazarowa 1200.jpg
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena powraca

wyk.: Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko

***

Festiwal rozpocznie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, a zakończy Sinfonia Varsovia pod batutą Macieja Tworka. Usłyszymy Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie prowadzoną przez Michała Klauzę, ponownie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej tym razem pod batutą Jerzego Maksymiuka i Sinfoniettę Cracovię pod dyrekcją Jurka Dybała. Radiowa Dwójka jest patronem medialnym festiwalu.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 10.10.2020

Godzina emisji: 19.30

Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven koncert

Czytaj także

José Maria Florêncio: "Fidelio" inspiruje nas do nadludzkich wysiłków

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 09:00
- Czas, w którym przyszło nam żyć i tworzyć, jest szczególnie trudny. Ale wszyscy traktujemy naszą chęć dalszej pracy nad dziełem jako osobisty manifest życia. My chcemy dalej pracować, chcemy żyć i działać - mówił w Dwójce znakomity dyrygent José Maria Florêncio o premierze opery "Fidelio", która z powodu koronawirusa u jednego z członków chóru została przełożona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpłodniejszy rok Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 23:00
Rok 1803 w twórczości Ludwika van Beethovena to czas niezwykle płodny. Powstaje wówczas cała seria niezwykłych dzieł, które pchnęły muzykę na nowe tory. Kompozytor jest w pełni sił twórczych, a pomysłami przychodzącymi mu do głowy mogłyby z powodzeniem obdzielić co najmniej kilku twórców.
rozwiń zwiń