José Maria Florêncio: NOSPR jest dla mnie zespołem wymarzonym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 21:16
- NOSPR jest zespołem o ogromnych możliwościach muzycznych i technicznych. Każde nasze spotkanie traktuję jako wielki przywilej artystyczny - mówił o współpracy z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia maestro José Maria Florêncio.
Audio
  • José Maria Florêncio o koncercie z 2016 roku (Filharmonia Dwójki)
NOSPR
NOSPRFoto: Grzegorz Mart/NOSPR

Wspominając prowadzony na początku marca 2016 roku koncert, w wykonaniu solistki Sharon Bezaly von Bahr, Narodowej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Narodowego Forum Muzyki, dyrygent zwrócił uwagę jego wyjątkowy charakter muzyczny. - Lubię nietypowe programy, ogromne wyzwania, ogromnego aparatu orkiestry, dużo kolorów instrumentacyjnych, różnorodność języków kompozytorskich - mówił muzyk, który wśród osobistych fascynacji wylicza utwory XX-wieczne i muzykę chóralną. 


Maksymiuk1200.jpg
Jerzy Maksymiuk: II Symfonia Beethovena, lubię takie wyzwania

Program koncertu (Claude Debussy Trzy szkice symfoniczne Morze, Jacques Ibert Koncert na flet i orkiestrę, Gustav Holst Planety op. 32) stanowił w swojej kolorystyce nie lada wyzwanie dla orkiestry. - Sądzę, że największa trudność polega na ogromnej różnorodności języków muzycznych używanych przez tych kompozytorów. Trzeba było opanować tekst muzyczny, a jednocześnie malować te dzieła kolorami, które bardzo się od siebie różnią - ocenił Jose Maria Florencio.

Chór Narodowego Forum Muzyki podjął się wyzwania, które w czasach kompozytora Trzech szkiców wydawało się niewykonalne- Dzieło Debussy'ego miało kłopot, żeby zaistnieć na scenach świata. Przy pierwszym wykonaniu chór żeński odmówił, mówiąc, że to jest niemożliwe do śpiewania - opowiadał maestro - ale bez głosów żeńskich, to dzieło byłoby, jeżeli nie ubogie, to totalnie bezsensowne - zaznaczył z naciskiem dyrygent, który z satysfakcją wspinał się na muzyczne wyżyny z prowadzonym zespołem. - Fascynowaliśmy się odkrywaniem naszych możliwości interpretacyjnych za pomocą tych dzieł - przyznał.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Róża Światczyńska

Gość: José Maria Florêncio (dyrygent, altowiolista i kompozytor)

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

Maksymiuk i NOSPR w śródziemnomorskich barwach

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 10:22
Jerzy Maksymiuk poprowadził w Katowicach wykonania dzieł Debussy'ego, Ravela i de Falli. Zapraszamy na retransmisję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antonio Meneses. Wiolonczela już go nie męczy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 15:46
– Doświadczenie uczy nas lepszych technik, które pozwalają nam zagrać to samo, ale mniejszym nakładem pracy – mówił wiolonczelista Antonio Meneses w przerwie koncertu, który zagrał wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą José Marii Florencia.
rozwiń zwiń