Koncert inauguracyjny Festiwalu "Eufonie"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 19:30
Ernst von Dohnányi, Ferenc Liszt, Zoltán Kodály - dzieła tych mistrzów zabrzmiały podczas koncertu rozpoczynającego III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Solistom towarzyszył Chór Filharmonii Narodowej oraz orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Zsolta Nagya. 
Plakat koncertu inaugurującego III Festiwal Eufonie
Plakat koncertu inaugurującego III Festiwal "Eufonie"Foto: Mat. prasowe

Program:

Ernst von Dohnányi Minuty symfoniczne; Ferenc Liszt: Walc Mefisto nr 1; Zoltán Kodály: Te Deum


eufonie.jpg
"Eufonie" - preludium do wielkiego święta romantyzmu w 2022 roku

Wyk. Bożena Bujnicka – sopran, Urszula Kryger – alt, Karol Kozłowski – tenor, Wojciech Gierlach – bas, Chór Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, dyr. Zsolt Nagy

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" - transmisja koncertu inauguracyjnego z Filharmonii Narodowej. Początek o godz. 19.30.

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

W piątek, 19 listopada, rozpoczął się w Warszawie III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. W programie znalazły się m.in. koncerty muzyki poważnej, popularnej, folkowej i eksperymentalnej oraz międzygatunkowe projekty artystyczne z 16 państw Środkowej i Wschodniej Europy oraz USA. W radiowej Dwójce, która partneruje Festiwalowi, będzie można usłyszeć "na żywo" koncerty: inauguracyjny i finałowy, a inne wydarzenia zostaną zarejestrowane i wyemitowane w późniejszym czasie.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie romantyzm – usłyszymy nie tylko muzykę najwybitniejszych kompozytorów z regionu, reprezentantów szkół narodowych, ale zabrzmią też romantyczne wątki w kompozycjach z XX i XXI wieku. – Zaprezentujemy też prapremierowe wykonania dzieł, które powstały na specjalne zamówienie. Dziewięć dni festiwalowych wypełnione zostanie przez piętnaście wydarzeń, a scenę oddamy m.in. tak znakomitym wykonawcom, jak: Veriko Tchumburidze, Anastasia Kobekina, Olga Pasiecznik, Joanna Freszel, Tomasz Konieczny, Adam Bałdych, Janusz Wawrowski, Anu Tali, Zsolt Nagy, Andrzej Boreyko, Olari Elts, Oval, Kwartet Śląski, czy znakomity Chór Radia Łotewskiego – informują organizatorzy.

Podczas Eufonii usłyszymy dzieła kompozytorów oraz interpretacje muzyków z 17 krajów (od Chorwacji po Norwegię na północy i Gruzję na wschodzie, przez Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Słowację, Czechy, Austrię, Węgry, Rumunię, Niemcy oraz USA): 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety. Łącznie w stolicy wystąpi ok. 500 artystów.

Cechą charakterystyczną Eufonii jest różnorodność gatunkowa. Podczas dziewięciu dni festiwalowych zaprezentowane zostaną różne światy muzyczne: klasyka i elektronika, muzyka romantyczna, ale też współczesna, tradycyjna i eksperymentalna. Zabrzmi też klasyka w jazzowych aranżacjach.

W Narodowym Centrum Kultury od lat Europa Środkowo-Wschodnia nas ciekawi i inspiruje. Staramy się odkrywać bogate, a wciąż za mało znane dziedzictwo tego regionu. O jego wyjątkowości stanowi zarówno twórcze nawiązywanie do folkloru i tradycji, jak i możliwość czerpania ze źródła nowych, nieodkrytych wcześniej brzmień, akcentów i interpretacji. Festiwal Eufonie to nasze kolejne bardzo ważne przedsięwzięcie na rzecz zbliżenia kultur krajów naszego regionu, a dla publiczności doskonała okazja do poznawania oraz smakowania środkowo- i wschodnioeuropejskiej różnorodności kulturowej poprzez muzykę, która jest najbardziej uniwersalnym językiem świata. Festiwal tworzy niezwykle cenną przestrzeń spotkania i dialogu – zapowiada prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor organizującego wydarzenie Narodowego Centrum Kultury.

Festiwal rozpocznie się w piątek 19 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncertem Sinfonii Varsovia pod dyrekcją Zolsta Nagya z udziałem solistów: Bożeny Bujnickiej, Urszuli Kryger, Karola Kozłowskiego i Wojciecha Gierlacha oraz Chóru Filharmonii Narodowej. W programie utwory: Ernsta von Dohnányiego, Ferenca Liszta i Zoltána Kodálya.

Radiowa Dwójka transmitować będzie również finałowy koncert 27 listopada – w programie wieczoru m.in. II Symfonia "Wigilijna" Krzysztofa Pendereckiego.

Większość pozostałych wydarzeń festiwalowych zostanie zarejestrowana przez Program 2 Polskiego radia i wyemitowana w późniejszym czasie. Wybrane koncerty będzie można obejrzeć – w formie streamingu – na stronach www.nck.pl i www.eufonie.pl.


***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Recital Leonory Armellini z NOSPR [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 07:00
W piątkowy wieczór (12.11) wysłuchaliśmy niezwykłego koncertu w wykonaniu laureatki V nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego - Leonory Armellini. W repertuarze 29-letniej Włoszki znalazły się jedne z najsłynniejszych dzieł Chopinowskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Agnieszki Duczmal [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 22:00
- To dla mnie bardzo wzruszający i zaszczytny moment. Najszczerzej i najmocniej dziękuję Kapitule Polskiego Radia za przyznanie mi tego zaszczytnego wyróżnienia - mówiła Agnieszka Duczmal, odbierając z rąk Prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i rozsławianie polskiej muzyki za granicą.
rozwiń zwiń