Polskie Radio
Section05
Eufonie

Festiwal Eufonie w nowej formule. "Dobrze, kiedy dochodzi do odnowienia"

Narodowe Centrum Kultury, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, informuje o zmianie formuły budowania oferty repertuarowej festiwalu. - Chcielibyśmy pokazać tym gestem to, że dobrze jest, kiedy na festiwalach dochodzi do odnowienia zespołu programowego i pojawia się nowa perspektywa - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Robert Piaskowski Dwójka KULTURA Jakub Kukla MUZYKA

Za nami V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"

Dziewięć dni wypełnionych muzyką poważną, współczesną, orkiestrową, graną na światowym poziomie przez znakomitych artystów reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią. W sumie 14 koncertów, ponad 700 artystów z 15 państw. Tak przedstawiał się zakończony w sobotę V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Euforie".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Krzysztof Penderecki symfonia muzyka klasyczna muzyka ludowa Narodowe Centrum Kultury

Festiwal Eufonie 2023. "To święto muzyki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej"

- Staramy się być jak najbardziej otwarci na to, co buduje Europę Środkowo-Wschodnią. Chodzi nam o repertuar rzadziej obecny w filharmoniach i na koncertach. Staramy się pokazywać również te najbardziej znane dzieła, ale w trochę innym kontekście - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Festiwalu "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Europa Środkowo-Wschodnia tożsamość tradycja Dwójka Beata Bolesławska-Lewandowska

21 листопада у Варшаві виступить Український симфонічний оркестр (NUSO) з Харкова

Ввечері 21 листопада на сцені Національної філармонії у Варшаві відбудеться концерт симфонічного оркестру з Харкова під орудою Єжи «Юрека» Дибала. Серед інших творів звучатимуть: «Молитва за Україну» Валентина Сильвестрова та «Українська симфонія» Михайла Калачевського
Zobacz więcej na temat:  Варшава Україна Польща музика

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini filharmonia narodowa Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski dyrygent

Zbliża się V Festiwal Eufonie. Muzyka z różnych regionów kontynentu

Dziewięć dni, 13 koncertów i 700 artystów z 15 krajów - tak zapowiada się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od 17 do 25 listopada w Warszawie będzie można usłyszeć muzykę z różnych regionów naszego kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury muzyka ludowa tradycja Europa MUZYKA Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki filharmonia narodowa Rafał Wiśniewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzyka z filmu "Chłopi" na festiwalu "Eufonie". Rafał Wiśniewski: ona nie jest tłem

- W programie jest i muzyka symfoniczna, klasyczna, i elementy jazzu oraz folku. W tym roku stawiamy na tradycję ludową, więc trudno sobie wyobrazić, żeby nie zaprezentować muzyki z "Chłopów" podczas festiwalu - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wiśniewski Dwójka Paweł Siwek chłopi muzyka filmowa MUZYKA

"Kulturalnie na temat". Nagroda Wyszehradzka dla NCK

Narodowe Centrum Kultury zostało uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w Bratysławie w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Szczególnie doceniono Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W Polskim Radiu 24 gościli: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK i Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy placówki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury grupa wyszehradzka

Festiwal "Eufonie": przez muzykę poznać kulturę Europy Środkowo-Wschodniej

W Warszawie zakończył się IV Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Przez dziewięć festiwalowych dni odbyło się trzynaście koncertów, wystąpiło około 600 artystów z dwunastu krajów. Wybrzmiała muzyka poważna, współczesna, orkiestrowa, kameralna i dawna. Polskie Radio wspiera medialnie festiwal "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Narodowe Centrum Kultury Europa Środkowo-Wschodnia

Український композитор Валентин Сильвестров удостоєний Золотої медалі «За заслуги перед культурою Gloria Artis»

Під час 4-го Міжнародного музичного фестивалю Центральної та Східної Європи Eufonie у Національній філармонії у Варшаві видатного українського композитора Валентина Сильвестрова нагороджено найвищою відзнакою Міністерства культури і національної спадщини Польщі
Zobacz więcej na temat:  музика Польща Україна українська музика Валентин Сильвестров