Symfonicy z Kijowa wystąpili w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 21:00
Kyiv Symphony Orchestra rusza w trasę koncertową. Inauguracja tournée rozpoczęła się w czwartek, 21 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert transmitowała radiowa Dwójka.
Filharmonia Narodowa w Warszawie
Filharmonia Narodowa w WarszawieFoto: Shutterstock/marekusz

Podczas tego występu można było usłyszeć dzieła prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową, od jej początków w latach 70. XVIII wieku, aż do arcydzieł wieku XX. W wykonaniu zespołu, prowadzonego przez Luigiego Gaggera, zabrzmiały utwory Maksima Berezowskiego, Myrosława Skoryka i Borysa Latoszynskiego. Wieczór uświetnił solista - wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski, który wykonał Fantazję brillante Henryka Wieniawskiego.

Muzycy dwukrotnie wykonali również hymn Ukrainy, a na zakończenie koncertu do zgromadzonych przemówił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Program:

Maksim Berezowski Symfonia C-dur

Henryk Wieniawski Fantaisie brillante na motywach opery Faust Gounoda op. 20 na skrzypce i orkiestrę

Myrosław Skoryk Melodia na orkiestrę smyczkową

Borys Latoszynski III Symfonia h-moll op. 50

Wyk.: Janusz Wawrowski - skrzypce; Kijowska Orkiestra Symfoniczna, dyr. Luigi Gaggero

23 kwietnia orkiestra zagra w Łodzi, aby następnie wyruszyć na tournée do Niemiec.

Ostatni koncert przed agresją Rosji na Ukrainę muzycy dali w połowie lutego. Następny, z udziałem wybitnego niemieckiego śpiewaka, Matthiasa Goerne, już się nie odbył. Próby przerwano. – Część muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze. Na szczęście wszyscy żyją – powiedziała dla PAP, w pierwszych tygodniach wojny, dyrektor Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej Anna Stawyczenko. Wraz z nią do Polski przyjechała ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników Kyiv Symphony Orchestra, i ich rodzin.

Próby przed koncertem odbywały się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. – Polskie Radio wspiera Ukrainę i artystów ukraińskich w ich walce o niepodległą ojczyznę. Cieszy mnie ogromnie, że to właśnie w naszym Studiu możemy gościć tych artystów – mówiła przed występem prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Podczas prób redaktor Dwójki Konrad Handschuh rozmawiał z przedstawicielami Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, m.in. z dyrygentem Luigim Gaggero o sytuacji na Ukrainie, o przyjeździe do Polski i o ukraińskiej muzyce. Nagrania tych rozmów wyemitowaliśmy w przerwie koncertu:

Posłuchaj
18:42 Dwojka 2022_04_21-19-46-27.mp3 Przedstawiciele Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w przerwach podczas prób przed swoim tournée opowiadali o sytuacji na Ukrainie (Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Warszawa gości muzyków z Kijowa. Artyści ćwiczą w studiu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 09:32
Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej.
rozwiń zwiń