Walentyn Sylwestrow: muzyka, jak ptaki, odlatuje z pięciolinii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:40
- Są takie wykonania, gdzie nuty są czytane, całość tkwi w jednym miejscu. Trzeba, aby muzyka wyrwała się z tego miejsca - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Walentyn Sylwestrow. Najwybitniejszy żyjący kompozytor ukraiński został wczoraj (24.11) uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Ukraiński kompozytor Walentyn Sylwestrow podczas uroczystości wręczenia Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis w trakcie koncertu Baryshevskyi  NOSPR  Boreyko, odbywającego się w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie
Ukraiński kompozytor Walentyn Sylwestrow podczas uroczystości wręczenia Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w trakcie koncertu "Baryshevskyi / NOSPR / Boreyko", odbywającego się w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"Foto: PAP/Mateusz Marek
  • Na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" zabrzmiały wczoraj (24.11) utwory twórców ukraińskich.
  • Wystąpił ukraiński pianista Antoniy Baryshevskyi z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. 
  • Maestro Walentyn Sylwestrow podczas koncertu został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wieczór ukraiński

Na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" zabrzmiały wczoraj (24.11) utwory twórców ukraińskich: Olega Bezborodki, Borysa Latoszyńskiego i Walentyna Sylwestrowa.

Ten ostatni - najwybitniejszy żyjący kompozytor ukraiński - osobiście pojawił się w Filharmonii Narodowej. Na scenie wystąpił ukraiński pianista Antoniy Baryshevskyi z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. 

Nie wszystko jest w nutach

Walentyn Sylwestrow znany jest z bardzo szczegółowego opisywania swoich dzieł. - Nie wszystko da się zapisać w nutach. Nie jest tak, że kompozytor napisał nuty, a muzyk gra, jak chce (...). Piszę dużo, jak wykonywać, opisuję wszystko szczegółowo. Niektórzy wykonawcy pytają, po co, ale kiedy przypominam sobie niektóre wykonania np. Bacha, to zastanawiam się, czy on rzeczywiście komponował w tak nudny sposób, jak to grają - ocenił nasz gość. - Kiedyś nie opisywało się kompozycji, muzycy ustalali wszystko między sobą.

Całość w pierwszych dźwiękach

- Obecnie trzeba wszystko napisać, bo muzycy nie wiedzą, co robić z nowym tekstem - mówił maestro. - Podczas wykonywania danej kompozycji - mojej, ale także innych kompozytorów - często mogę ocenić całość już po pierwszych dźwiękach. Niektóre osoby mówią mi, żebym posłuchał całości i wtedy dopiero oceniał, ale ja od razu słyszę, że początek, dźwięk nie jest poprawny.

Czytaj także:

Zdaniem artysty poprawność tempa pierwszych taktów determinuje całość wykonania. - Nawet w przypadku długich utworów nigdy nie zaglądam w nuty. Po prostu słucham, jak one brzmią - opowiadał Walentyn Sylwestrow. - Są kompozytorzy, którzy stoją i patrzą na partyturę. Oczywiście, jeżeli jest problem, to należy zajrzeć do partytury, ale uważam, że należy się od niej oderwać.


Posłuchaj
06:09 Walentyn Sylwestrow przerwa 24.11.2022.mp3 Rozmowa z Walentynem Sylwestrowem (Filharmonia Dwójki)

06:07 Antoniy Baryshevskyi przerwa 24.11.2022.mp3 Rozmowa z Antoniym Baryshevskyim (Filharmonia Dwójki)

03:50 Oleg Bezborodko 24.11.2022 przerwa.mp3 Rozmowa z Olegiem Bezborodką (Filharmonia Dwójki)

   

***

Narodowe Centrum Kultury po raz czwarty zaprosiło na święto muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas tegorocznej edycji festiwalu "Eufonie" w dn. 18-26 listopada w salach koncertowych Warszawy, na antenie radiowej Dwójki i online zabrzmiała muzyka od Austro-Węgier do współczesności w wykonaniu ok. 600 artystów, w tym Symfoników Wiedeńskich, którzy otworzyli festiwal. W programie znalazło się 13 koncertów, a wśród nich trzy światowe prapremiery utworów zamówionych na festiwal oraz trzy polskie premiery, w tym - VIII Symfonii Walentyna Sylwestrowa, najwybitniejszego żyjącego kompozytora ukraińskiego, specjalnego gościa "Eufonii", który osobiście wziął udział w festiwalu.


Plakat koncertu Plakat koncertu

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki

mg/kor

Czytaj także

Nargenfestival 2020 - muzyka Arvo Pärta i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:44
Wtorkowy koncert "Filharmonii Dwójki" rozbrzmiał muzyką m.in. Arvo Pärta. Muzyka twórcy techniki tintinnabuli była leitmotivem zeszłorocznego Nargenfestival, który w ten sposób postanowił uczcić 85. rocznicę urodzin najbardziej rozpoznawanego estońskiego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń