Obejrzyj Koncert Laureatów "Nowej Tradycji"!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 17:25
Zapraszamy na transmisję koncertu na antenie Dwójki oraz na naszej stronie internetowej. Zagrają laureaci Konkursu oraz niezwykłe Trio Petrakis-López-Chemirani.
Trio Petrakis-López-Chemirani
Trio Petrakis-López-ChemiraniFoto: materiały promocyjne

W dzisiejszym koncercie usłyszymy między innymi laureatów Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" – zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu .
Czytaj więcej o wyróżnionych zespołach.

Gwiazdą ostatniego wieczoru jubileuszowego XV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" będzie Trio Petrakis-López-Chemirani . To zespół młodych artystów tworzących własne kompozycje oparte na melodiach basenu Morza Śródziemnego z wpływami muzyki Bliskiego Wschodu.

Stelios Petrakis (Grecja) jest kompozytorem i wirtuozem kreteńskiej liry oraz lutni. Efrén López (Hiszpania) to multiinstrumentalista z Walencji. Aby poznać techniki gry na poszczególnych instrumentach López spędził wiele lat podróżując po krajach basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu oraz Afganistanu. Bijan Chemirani (Iran) jest perkusistą pochodzącym z rodu o tradycjach muzycznych. Kunszt gry na takich instrumentach jak daff, bendir oraz zarb przejął bezpośrednio od swojego ojca Djamishida Chemiraniego. Obecnie mieszka w Marsylii we Francji, znany jest także ze współpracy m.in: ze swoim bratem Keyvanem Chemiranim w słynnym Chemirani Ensamble.

Gościnnie wystąpi Greczynka Maria Simoglou rodem z Salonik. Na jej śpiew wpływ miała zarówno kultura muzyczna Macedonii czy Tracji jak i Azji Mniejszej.

Transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi Kuba Borysiak.

Program

XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

Koncert  Laureatów

Występ Tria Petrakis-Lopez-Chemirani (Stelios Petrakis – lira, laouto, Efrén López – bulgari, laouto, lira korbowa, gitara bezprogowa, kopuz, cura, rabab, daouli, Bijan Chemirani – zarb, bendir, daf, gościnnie: Maria Simoglou – śpiew)

20 maja (niedziela), godz. 19:00

***

Z okazji 15. edycji festiwalu Polskie Radio wydało wyjątkową płytę : wybór najlepszych nagrań konkursowych, szczególną kronikę folkowego konkursu. Zobacz więcej

Czytaj także

Dziewiętnaście lat "Nowej Tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:00
Najważniejszy w Polsce festiwal folkowy rusza, jak zwykle, w maju. Jego historia to opowieść o fascynujących ludziach i muzyce, która - osadzona w tradycji - pełna jest energii i radości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:24
Transmisje codziennie od 17 do 20 maja. Koncerty do obejrzenia również na stronie internetowej Programu II Polskiego Radia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa Tradycja" – obejrzyj, jak się grało!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:00
W oczekiwaniu na tegoroczny Festiwal Polskiego Radia "Nowa Tradycja" zobaczmy materiały filmowe z ubiegłych edycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość, pożądanie, ekstaza - obejrzyj koncert!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 17:01
Bośniacka sevdalinka zabrzmi już wkrótce na kolejnym koncercie "Nowej Tradycji" za sprawą Mostar Sevdah Reunion. Tradycyjna muzyka z południa Europy zestawiona będzie z najczystszą nutą mazowiecką.
rozwiń zwiń