REKLAMA

Recital Rafała Blechacza

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 22:00
Zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego zagrał rok temu w Szwajcarii dzieła nie tylko wielkiego Fryderyka. W programie znalazła się m.in. również "L'isle joyeuse" Debussy'ego.
Rafał Blechacz, 2007
Rafał Blechacz, 2007 Foto: PAP/Pawel Kubicki

W październiku 2005 roku Rafał Blechacz bezapelacyjnie zwyciężył w XV Konkursie Chopinowskim. Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu.
Od tego czasu znawcy podkreślali, że młody pianista każdym występem potwierdza słuszność werdyktu jury Konkursu z 2005 roku. Recenzje jego występów były utrzymane w tym samym tonie: Chyba od czasów Artura Rubinsteina Polska nie wydała tak wielkiego talentu pianistycznego, jak ten młody mistrz pianistyki...,Rafał Blechacz posiada niezwykłe wyczucie melancholii Chopina. Jego gra robi wrażenie rozważnej, niemal nad wiek dojrzałej, ale też swobodnej..., wykonanie Blechacza było wspaniałym połączeniem wewnętrznej siły i poezji...
Jak sześć lat po warszawskim wyróżnieniu Rafał Blechacz gra Chopina? W koncercie, który odbył się rok temu w Szwajcarii, znalazła się również L'isle joyeuse Debussy'ego. - Gdy gram "Radosną wyspę", mam przed oczyma Majorkę, bo tam grałem ten utwór po raz pierwszy. To wszystko funkcjonuje w mojej wyobraźni. Te inspiracje są mi potrzebne, także odniesienia do malarstwa impresjonistycznego. To ważne, gdy szuka się adekwatnego charakteru do tej muzyki - mówił artysta w lutym tego roku na antenie Dwójki.
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart 9 Wariacji C-dur na temat Lison dormait (K. 264/  K. 315d), Claude Debussy Claude Debussy L'isle joyeuse - Wyspa radości, Karol Szymanowski I Sonata fortepianowa c-moll op. 8, Fryderyk Chopin I Ballada g-moll op. 23, Polonezy cis-moll i es-moll op. 26 nr 1 i 2, Mazurki op. 41
(Fribourg, Szwajcaria, Aula Uniwersytetu, 2.11.2011)
11 listopada (niedziela), godz. 19.00

Czytaj także

Spotkanie z Rafałem Blechaczem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 13:37
Rozmowa z wybitnym pianistą oraz prezentacja Kinomuzeum (Sztuki Nowoczesnej) w Warszawie
rozwiń zwiń