Mozart i Wagner według znakomitego Polaka

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 10:03
W piątkowy wieczór wysłuchamy w Dwójce koncertu Orkiestry Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken-Kaiserslautern pod dyrekcją słynnego dyrygenta i kompozytora Stanisława Skrowaczewskiego.
Stanisław Skrowaczewski, Kraków 2005
Stanisław Skrowaczewski, Kraków 2005 Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Stanisław Skrowaczewski, lwowianin, pierwszy utwór symfoniczny skomponował w wieku siedmiu lat. Po wojnie studiował w Paryżu kompozycję u ikony pedagogiki muzycznej - Nadii Boulanger, tam również uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque.
W kraju związany był z Filharmonią Wrocławską, Śląską, Krakowską i Narodową. W 1960 powołany został na stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra) – funkcję tę pełnił przez 19 lat. W latach 1984-91 był I dyrygentem Hallé Orchestra w Manchester.
Za interpretacje symfonii Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą w kategorii Na lepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku. Ostatnio, wraz z Hallé Orchestra, utrwalił na płycie I i VI Symfonię Szostakowicza. Otrzymał również wiele nagród w dziedzinie kompozycji.
W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej artysta otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku otrzymał Diamentową Batutę - nagrodę przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia.
– Rachmaninow to dla mnie muzyka z trzeciej ręki, a Puccini jest to patetyczno-słodki świat, który mnie zupełnie nie pociąga – mówił w rozmowie z Anną Skulską Stanisław Skrowaczewski. Zobacz więcej
Zapraszamy do wysłuchania koncertu z listopada 2012 roku.
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy C-dur KV 503
Ryszard Wagner (opracowanie Henk de Vlieger), Tristan i Izolda: Pasja orkiestrowa
Koncert Orkiestry Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken-Kaiserslautern pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego, solista: Francesco Piemontesi - fortepian (Saarbrücken, 4.11.2012).
Audycję poprowadzi Piotr Matwiejczuk.
1 lutego (piątek), godz. 19.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 13:21
Diamentowa Batuta trafi w ręce Stanisława Skrowaczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski w Warszawie - nagranie z 1981 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 12:03
Luty 1981 roku. Słynny dyrygent prowadzi dzieło swojego ukochanego Brucknera. W piątkowe wczesne popołudnie przypomnimy to wydarzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa ze Stanisławem Skrowaczewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:28
W rozmowie z Anną Skulską słynny polski dyrygent i kompozytor ujawnił wiele sekretów swojego warsztatu i podzielił się swoimi poglądami na literaturę muzyczną.
rozwiń zwiń