Diamentowa Batuta dla Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 13:21
Diamentowa Batuta trafi w ręce Stanisława Skrowaczewskiego.
Audio

9 stycznia 2009 podczas uroczystego koncertu Stanisław Skrowaczewski odbierze Diamentową Batutę, nagrodę przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia. Tego wieczoru maestro poprowadzi poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. W programie Interludium Witolda Lutosławskiego, III Symfonia Es-dur op. 55 "Eroica" Ludwiga van Beethovena, oraz Il Piffero della notte – fantazja na flet i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego. Jako solistka wystąpi flecistka Roswitha Staege. W przerwie: Ze Stanisławem Skrowaczewskim rozmawia Anna Skulska.

Transmisja z Górnośląskiego Centrum Kultury o godz. 19.30, ale Marcin Majchrowski zaprasza przed radioodbiorniki już o 19.05.

***

Stanisław Skrowaczewski

Dyrygent i kompozytor, urodzony 3 października 1923 we Lwowie.

Rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach w wieku czterech lat. Jako siedmiolatek skomponował swój pierwszy utwór symfoniczny, a jako jedenastoletni chłopiec zadebiutował na estradzie koncertowej recitalem fortepianowym. Dwa lata później wystąpił jako pianista i dyrygent w III KONCERCIE FORTEPIANOWYM Ludwiga van Beethovena. Podczas II wojny światowej doznał kontuzji obu dłoni, co przekreśliło nadzieje na karierę pianistyczną. Skoncentrował się wówczas na kompozycji i dyrygowaniu. Kształcił się pod kierunkiem Romana Palestra (kompozycja) i Waleriana Bierdiajewa (dyrygentura) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W latach 1947-49 przebywał w Paryżu, gdzie studiował u Nadii Boulanger i uczestniczył w założeniu awangardowej grupy "Zodiaque".

Jeszcze w 1946 został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, później, w latach 1949-54 był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach, a od 1954 do 1956 stał na czele Filharmonii Krakowskiej. Był też związany z Filharmonią Narodową w Warszawie jako stały dyrygent w latach 1956-59.

W 1956 Stanisław Skrowaczewski wygrał Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki w Rzymie. Zaproszony przez George'a Szella zadebiutował w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra. Wkrótce dyrygował New York Philharmonic, Pittsburgh Symphony, Cincinnati Symphony, a w 1960 został dyrektorem artystycznym Minneapolis Symphony Orchestra, w 1970 przemianowanej na Minnesota Orchestra (funkcję tę pełnił przez 19 lat). Od tego czasu był częstym gościem najlepszych orkiestr na całym świecie, jak również znakomitych teatrów operowych, takich jak Wiener Staatsoper i Metropolitan Opera. Odbywał międzynarodowe tournées z orkiestrami takimi jak Concergebouworkestr, Orchestre Nationale de France, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, dwukrotnie podróżował z Philadelphia Orchestra do Ameryki Południowej i z Cleveland Orchestra do Australii. W latach 1984-91 zajmował stanowisko głównego dyrygenta HallÉ Orchestra w Manchesterze. Z zespołem tym koncertował w Londynie i wielu innych miastach Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, krajach skandynawskich, Hiszpanii, Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Stanisław Skrowaczewski nagrał ogromny repertuar dla firm płytowych RCA, Philips, CBS, Denon, EMI/Angel, Mercury, Vox, Erato, Muza i Arte Nova. Wiele jego nagrań analogowych ukazało się w postaci reedycji na płytach CD, a nowe rejestracje dzieł Antona Brucknera, Dmitrija Szostakowicza i Johannesa Brahmsa (z HallÉ Orchestra) spotkały się z doskonałym przyjęciem. Za interpretacje symfonii Antona Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego, zaś za popularyzację muzyki współczesnej z Minnesota Orchestra - pięciokrotnie Nagrodę ASCAP. Nagrania jedenastu symfonii Antona Brucknera z Saarlaendischer Rundfunk Orchestra (wydane przez Arte Nova) otrzymały w Cannes w 2002 nagrodę za najlepsze nagranie XVIII/XIX-wiecznego utworu orkiestrowego. Obecnie Stanisław Skrowaczewski nadal jest związany z Minnesota Orchestra jako "conductor laureate" oraz piastuje funkcję głównego gościnnego dyrygenta Saarlaendischer Rundfunk Orchestra.

[za: www.culture.pl]

Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 09:39
Stanisław Skrowaczewski – wybitny polski kompozytor i dyrygent – zostanie uhonorowany Diamentową Batutą, prestiżową nagrodą muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia. Uroczystość odbędzie się w Katowicach, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Orkiestra Radiowa: Robert SCHUMANN – Uwertura do opery „Genowefa”

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 10:30
24.01.2010 (niedziela) godz. 19.00
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Orkiestra budzi serca, uczy bezinteresowności"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2010 14:49
Politycy z uznaniem wypowiadają się o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Od rana 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze dla dzieci z chorobami onkologicznymi.
rozwiń zwiń