Kwartet Śląski na festiwalu Łańcuch XII

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 08:00
Zapraszamy na retransmisję koncertu, który zainaugurował tegoroczny Festiwal Witolda Lutosławskiego.
Kwartet Śląski (na zdjęciu) działa nieprzerwanie od 1978 roku.
Kwartet Śląski (na zdjęciu) działa nieprzerwanie od 1978 roku.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W programie inaugurującym festiwal, znalazły się: Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego, zestawiony – w "podwójnym kontrapunkcie" – z III Kwartetem Béli Bartóka oraz ostatnim (op. 135) Ludwiga van Beethovena. Koncert ukazał kompozycje Lutosławskiego i Bartóka jako wcielenia Beethovenowskiej idei dzieł dramatycznych, złożonych i spójnych wewnętrznie, a ponadto jako trzy, właściwe różnym epokom, eksperymenty w zakresie harmoniki, faktury i formy muzycznej.

Program:

Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XII
Béla Bartók III Kwartet smyczkowy, Witold Lutosławski Kwartet smyczkowy, Ludwig van Beethoven XVI Kwartet smyczkowy F-dur op. 135
wyk. Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec – I skrzypce, Arkadiusz Kubica – II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela (Warszawa, Sala Kameralna Filharmonii Narodowej, 25.01.2015)
***
Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w czwartek (19.02) w godzinach 19.00-21.30. Program poprowadzi Marek Zwyrzykowski
.

mat. prasowe festiwalu Łańcuch XII/bch

Czytaj także

Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się odchodzi po 20 latach? Wspomnienia Marka Mosia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 11:50
- Ja do dziś przepraszam kolegów za stres, jakiego doznali przez tę sytuację - w "Notatniku Dwójki" znakomity skrzypek i dyrygent wspominał swoje odejście z Kwartetu Ślaskiego i dalsze losy związane z Orkiestrą Kameralną Aukso.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Meyer: sens komponowania to poszukiwanie czegoś nowego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 14:57
– Zaczynałem od sonoryzmu, później stopniowo od niego odchodziłem, przede wszystkim dlatego, że chciałem, by każdy kolejny utwór był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem – mówił w Dwójce Krzysztof Meyer, twórca "XIV kwartetu smyczkowego", który w nowej siedzibie NOSPR wykonał po raz pierwszy Kwartet Śląski.
rozwiń zwiń