Piotr Beczała: uwielbiam umierać na scenie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 21:00
- Tenor w swoim fachu bardzo często umiera. Ja robię to z wielką radością od początku swojej kariery - zdradził znakomity polski śpiewak.
Audio
  • Piotr Beczała opowiada m.in. o... pasji umierania (Filharmonia Dwójki)
Piotr Beczała to jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków. Od lat związany jest m.in. z prestiżową nowojorską Metropolitan Opera
Piotr Beczała to jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków. Od lat związany jest m.in. z prestiżową nowojorską Metropolitan OperaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Umierałem jako Werter u Masseneta, Leński u Czajowskiego i Edgar u Donizettiego. Każdy z kompozytorów rozwiązał tę kwestię inaczej pod względem muzycznym, ale wszyscy spisali się znakomicie - podkreślił Piotr Beczała.

Niestety w sobotą (2 maja) słuchacze Dwójki nie mieli okazji podziwiać znakomitego tenora umierającego w roli króla Szwecji Gustawa III w "Balu maskowym" Verdiego na deskach Metropolitan Opera. Piotra Beczałę zmogła bowiem choroba. Zdążył jeszcze udzielić wywiadu Dwójce, w którym zapowiedział całkiem rychły występ w Polsce!

***

Rozmawiała: Barbara Schabowska

Gość: Piotr Beczała (tenor)

Data emisji: 2.05.2015

Godzina emisji: 20.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm/kul

Czytaj także

Piotr Beczała: nie lubię siebie słuchać...

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 16:30
Znakomity polski tenor liryczny, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku, uwielbia śpiewać: scena jest jego żywiołem. Ale nagrań swoich nie lubi słuchać, bo już niczego nie można w nich poprawić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: czasem trzeba zapomnieć o Puccinim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 18:10
Jedną z najważniejszych rad, jakie usłyszał u początków swej kariery słynny dziś polski tenor, było stwierdzenie "Zostaw Pucciniego, weź się za Mozarta!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: zawsze można zaśpiewać lepiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 10:47
Od kilku lat utrzymuje się na absolutnym topie wśród tenorów. Mimo to w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem podkreślał, że najwyższe cele dopiero przed nim. Gościem Dwójkowej "Płytomanii" był Piotr Beczała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: nowa siedziba NOSPR zbliża Katowice do Londynu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 22:00
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tej sali. Jest ona fenomenem na skalę światową, bo w czasach kryzysu, gdzie teatry są zamykane, gdzie na kulturę mało kto stawia, tutaj powstaje taka cudowna siedziba - mówił w Dwójce śpiewak, który swoim występem uświetnił Festiwal Otwarcia siedziby NOSPR.
rozwiń zwiń