Maria Sartova: śpiewałam w Radio France non-stop

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:00
- W radiu mogłam pójść do działu muzyki kameralnej i zaproponować, że mam fantastyczne pieśni, które chciałabym nagrać. Dostawałam wtedy datę spotkania i to się robiło. Nagrałam tak dla Radia France prawie cała muzykę słowiańską – podkreśliła Maria Sartova, opowiadając o współpracy ze słynną francuską instytucją.
Audio
  • Z Marią Sartovą rozmawiała Anna Skulska (Filharmonia Dwójki)
  • Z krytykiem muzycznym i dziennikarzem Piotrem Kamińskim rozmawiała Beata Stylińska (Filharmonia Dwójki)
Choć Maria Sartova mieszka i pracuje w Paryżu od trzydziestu lat, nie porzuciła zleceń Polsce, gdzie współpracuje m.in. jako reżyserka z Teatrem Miejskim w Gliwicach
Choć Maria Sartova mieszka i pracuje w Paryżu od trzydziestu lat, nie porzuciła zleceń Polsce, gdzie współpracuje m.in. jako reżyserka z Teatrem Miejskim w GliwicachFoto: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

W 1976 roku, gdy polska śpiewaczka operowa stawiała pierwsze kroki w Radio France, współpraca z francuską kuźnią muzyki klasycznej nie przypominała dzisiejszych realiów. Teraz konkurencja jest ogromna, a o angaż trudno nawet skrzypkom czy wiolonczelistom.

- System Radia France był kiedyś nadzwyczajny, bo każdy mógł uczestniczyć w konkursie, który pozwolił mu uzyskać tzw. kartę solisty radia. Oczywiście konkurs był dość trudny, ale kiedy już się dostawało kartę, to można było po prostu wybrać dział, z którym chciało się współpracować. Nagrania odbywały się wtedy non-stop – powiedziała Maria Sartova, z którą rozmawialiśmy 17 listopada z okazji koncertu Francuskiej Orkiestry Radiowej w słynnej sali koncertowej paryskiego Domu Radia.

W przerwie koncertu rozmawialiśmy również z Piotrem Kamińskim, dziennikarzem i krytykiem muzycznym, który opowiadał o obecnej polityce i programie artystycznym Radia France.

***

Rozmawiały: Anna Skulska i Beata Stylińska 

Goście: Maria Sartova (śpiewaczka operowa, reżyserka), Piotr Kamiński (dziennikarz)

Data emisji: 17.11.2016

Godzina emisji: 20.35

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/bch

Czytaj także

Vaclav Luks: Mysliveček to gwiazda w cieniu Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:00
- To Josef Mysliveček nauczył Mozarta pisać opery w stylu włoskim – przypomniał Vaclav Luks, dyrygent orkiestry barokowej Collegium 1704, która wystąpiła podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń