Od Liszta do Bartóka. Transmisja koncertu NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 13:00
W "Filharmonii Dwójki" posłuchamy koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą poprowadzi wybitny dyrygent austriacki Christian Arming. 
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w KatowicachFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wieczór, podczas którego wystąpi również skrzypek Augustin Hadelich, będzie poświęcony twórczości słynnych kompozytorów węgierskich – Ferenca Liszta, Béli Bartóka, Zoltana Kodalya i Sandora Veressa.

Koncert rozpocznie Tren in memoriam Béla Bartók – dzieło zmarłego w 1992 r. Sandora Veressa, ucznia Kodalya i Bartóka. Podobnie jak ci mistrzowie, był zarazem etnomuzykologiem (nagrania terenowe na terenie Węgier i Rumunii) i nauczycielem - do jego wychowanków należą Györgi Ligeti, Györgi Kurtág, Heinz Holliger, Jürg Wyttenbach. Tren pamięci Bartóka (1945 r.) pochodzi z okresu, w którym Veress łączył inspiracje muzyką ludową i dawną, w duchu neoklasycznym.

W programie koncertu znajduje się II Koncert skrzypcowy Beli Bartóka, napisany na prośbę jego przyjaciela, wybitnego skrzypka Zoltána Székelya. Dzieło powstawało w okresie perturbacji politycznych: Węgry stowarzyszyły się z Niemcami Hitlera, zaś kompozytor, zdeklarowany antynazista, po wahaniach nie zdecydował się jeszcze na opuszczenie ojczyzny.
Ciekawym punktem programu będzie na pewno wykonanie najsłynniejszej z całego cyklu II Rapsodii węgierskiej Franciszka Liszta. Znakomity wirtuoz fortepianu i kompozytor stworzył ten cykl opierając się na węgierskiej muzyce ludowej. Pierwsze 15 rapsodii napisał w latach 1846 – 1853, zaś kolejne cztery w okresie 1882 – 1885, już pod koniec życia.

Koncert NOSPR zakończy Suita Háry János. Opera Háry János (1926 r.) oparta jest na powieści "Weteran" Jánosa Garaya, której bohater, stary wojak, opowiada w gospodzie niestworzone, ale pełne poezji historie o swych zasługach wojennych i podbojach miłosnych. Zoltán Kodály (zm. w 1967 r.) ułożył z fragmentów swej opery sześcioczęściową suitę, zawierającą m.in. obraz wiedeńskiego zegara, duet miłosny oraz obraz bitwy, w której Háry János osobiście gromi Napoleona. Krytycy muzyczni zgodnie podkreślają, że poetyka sennej fikcji, krewkie i melancholijne melodie węgierskie, barwna instrumentacja, równowaga patosu i humoru sprawiają, że tę suitę słychać wciąż w salach koncertowych całego świata.

Program:

Sándor Veress Tren in memoriam Béla Bartók; Béla Bartók II Koncert skrzypcowy; Ferenc Liszt II Rapsodia węgierska; Zoltán Kodály Suita Háry János

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Christian Arming, Augustin Hadelich - skrzypce 

***

Na "Filharmonię Dwójki" w piątek (13.10) w godz. 19.30-21.00 zaprasza Klaudia Baranowska.

mz/mko

Zobacz więcej na temat: NOSPR koncert MUZYKA
Czytaj także

Tansy Davies: chciałam na nowo zdefiniować waltornię

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 13:13
- Korzenie tego instrumentu leżą głęboko w tradycji romantycznej, a ja musiałam trochę z tym zawalczyć - mówiła o swoim utworze przeznaczonym na cztery waltornie angielska kompozytorka. Dzieło zabrzmiało podczas koncertu inagurującego 60. festiwal Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:00
- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń