Kantaty na Festiwalu Bachowskim w Lipsku

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 21:30
Wysłuchaliśmy koncertu zarejestrowanego w czerwcu tego roku w kościele św. Tomasza w Lipsku. Berliński RIAS Chamber Choir, wraz z niemiecką orkiestrą kameralną Akademie für Alte Musik wykonał wówczas Bachowskie kantaty pod dyrekcją Justina Doyle'a.
Berliński RIAS Chamber Chorus zagrał w kościele św. Tomasza w Lipsku
Berliński RIAS Chamber Chorus zagrał w kościele św. Tomasza w LipskuFoto: Shutterstock/Ariane Hoehne

Jan Sebastian Bach pierwszą kantatę komponował już w 1707 roku. Bach przebywał wówczas w Mühlhausen i dopiero rozpoczynał tworzenie nowoczesnej, jak na tamte czasy, wokalnej muzyki koncertującej, przeznaczonej do wykonywania w kościele. Pisał je również pełniąc służbę w kościele św. Tomasza w Lipsku (1723-1750) oraz wcześniej, w czasie jego pobytu w Weimarze (1708-1717).

Bach pisał kantaty z przeznaczeniem do wykonywania podczas konkretnych świąt w ciągu roku liturgicznego. Łączą się w nich różne style: niemiecki, włoski, francuski. Ich różnorodność nie wynika z czasu, w którym były skomponowane, lecz z wykorzystania przez Bacha różnych muzycznych środków. Warto wspomnieć, że Bach pisał również kantaty świeckie. Do dziś zachowało się niewiele ponad dwieście kantat skomponowanych przez lipskiego kantora.

***

Program:

Johann Sebastian Bach Gleichwie der Regen und Schnee vom Himmel fällt - kantata BWV 18;  Jesus schläft, was soll ich hoffen? - kantata BWV 81;  Du sollst Gott, deinen Herren, lieben - kantata BWV 77; Herr, gehe nicht ins Gericht - kantata BWV 105

Wyk. RIAS Chamber Choir, Akademie fur Alte Musik Berlin, dyr. Justin Doyle

Koncert Chóru RIAS i berlińskiej Akademii Muzyki Dawnej na Festiwalu Bachowskim w Lipsku (13.06.2021, Kościół św. Tomasza, Lipsk)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 19.00


Zobacz więcej na temat: koncert
Czytaj także

Jan Jakub Bokun o Czechach: muzykalni i zaangażowani

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 12:30
- Czesi są niezwykle muzykalnym narodem i pozycja muzyki w społeczeństwie jest bardzo wysoka. Polacy, mimo że są muzykalni, niekoniecznie postrzegają to jako coś istotnego - w niedzielne przedpołudnie gościem Programu 2 Polskiego Radia był Jan Jakub Bokun, klarnecista i dyrygent. Wspólnie z Marcinem Majchrowskim artysta zabrał nas m.in. do Czech. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Kośmieja: improwizacja musi być częścią utworu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 11:00
- Od lat fascynuję się jazzem, choć sam go nigdy nie grałem. Mieszkałem cztery lata w Nowym Jorku, byłem na wielu koncertach. Przeszkodą w kompozycjach Guldy była improwizacja jazzowa, a to dla klasycznego pianisty jest dosyć dużym wyzwaniem - mówił na antenie Dwójki Adam Kośmieja.
rozwiń zwiń