Jong-Jie Yin wygrał Konkurs im. Fitelberga. W Dwójce transmitowaliśmy Koncert Laureatów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 18:55
25 listopada przenieśliśmy się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie miał miejsce Koncert Laureatów Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Rywalizację wygrał pochodzący z Chin Jong-Jie Yin.
Zapraszamy na spotkanie z muzyką klasyczną
Zapraszamy na spotkanie z muzyką klasycznąFoto: Shutterstock/18percentgrey

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych, od 1982 r. należącym do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, otwiera przed młodymi dyrygentami drogę do światowej kariery.

Trzy etapy przesłuchań koncertowych miały miejsce od 18 do 24 listopada. W piątkowy wieczór, 24 listopada, poznaliśmy laureatów konkursu, w sobotę, 25 listopada w Filharmonii Śląskiej, odbędzie się natomiast pierwszy Koncert Laureatów, który będziemy dla Państwa transmitować w radiowej Dwójce.

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga:

  • I miejsce - Jong-Jie Yin
  • II miejsce - Sergey Simakov
  • III miejsce Mikhail Mering
  • Wyróżnienia: Maria Fuller, Sukjong Kim oraz Joonas Pitkänen

Od momentu powołania organizatorem Konkursu jest Filharmonia Śląska, która od pierwszych lat istnienia była silnie związana z postacią Patrona Konkursu. Regularnie gościł on na estradzie tej instytucji, na której występował wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego idee realizowane były w katowickiej Filharmonii ze szczególną dbałością poprzez postać jej wieloletniego dyrektora, Karola Stryji, ucznia i jedynego dyplomanta Grzegorza Fitelberga.

Kolejne Koncerty Laureatów odbędą się 27 listopada 2023 w Filharmonii Narodowej oraz 1 grudnia 2023 w Narodowym Forum Muzyki.

Znamy Laureatów XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga:

Grzegorz Fitelberg (ur. 18.10.1879 r. w Dyneburgu) figuruje na kartach polskiej historii muzyki jako znakomity skrzypek, wybitny kompozytor, a przede wszystkim genialny dyrygent. Odznaczył się on w sposób szczególny w promowaniu muzyki współczesnej i wprowadzaniu najnowszych dzieł do stałego repertuaru polskich i światowych orkiestr. Kunszt dyrygencki Fitelberga sprawiał, że niejednokrotnie porównywany był z Gustavem Mahlerem, a upór i konsekwencja w doborze repertuaru budziły zarówno zachwyt, jak i kontrowersje, zachowując pamięć o nim jako o postaci niezwykle wyrazistej i bezkompromisowej.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 25.11.2023

Godzina emisji: 19.00

mgc/mat. pras./pj