REKLAMA

Anne-Sophie Mutter i ujarzmianie "Łańcucha II" - koncert w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 21:30
W niedzielnej "Filharmonii Dwójki" przypominamy koncert z warszawskiej Filharmonii Narodowej, który zainaugurował obchody Roku Lutosławskiego.
Audio
  • Anne-Sophie Mutter w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem wspomina Witolda Lutosławskiego.
Anne-Sophie Mutter oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.
Anne-Sophie Mutter oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.Foto: PAP/Jakub Kamiński

25 stycznia 2013, w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert. Gwiazdą wieczoru była Anne-Sophie Mutter, pierwsza wykonawczyni Łańcucha II.

- Niemal natychmiast zakochałam się w tym utworze - wspominała skrzypaczka w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem. - Lutosławski dał w nim muzykom wielką swobodę. Decyzje, które podjemujemy są zawsze trochę inne, dlatego utwór zawsze brzmi inaczej - dopowiadała.
Z myślą o niej Lutosławski napisał później "Partitę" i "Interludium". Cały tryptyk zabrzmiał w czasie koncertu inagurującego Rok Lutosławskiego. Artystce towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą  Antoniego Wita, która wykonała ponadto słynną "III Symfonię" Lutosławskiego oraz napisane specjalnie na tę okazję, na zamówienie Filharmonii Narodowej, nowe dzieło Pawła Szymańskiego - "Sostenuto na orkiestrę symfoniczną" (2012).

Na retransmisję tego koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki".

Początek 3 lutego (niedziela) godz. 19.00

****

"Dla niej Lutosławski skomponował kołysankę". Posłuchaj rozmowy z Anne-Sophie Mutter w serwisie specjalnym Polskiego Radia poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu.

Witold
Witold Lutosławski z Paulem Sacherem i Anne Sophie Mutter; źródło: www.lutosławski.org.pl
Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: Lutosławski był zaskakująco nieśmiały

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:00
- Okazywał się zbyt skromny, by egzekwować to, co należało mu się jako kompozytorowi - mówiła światowej sławy niemiecka skrzypaczka, która wystąpiła w koncercie z okazji oficjalnego otwarcia Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopecki zaprosił do rozmowy o Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 01:00
- Dla Chłopeckiego nie ma końca w mówieniu o muzyce Lutosławskiego, dlatego książka wyszła z wielkimi marginesami, żeby czytelnicy mogli dopisywać swoje uwagi - mówił o książce Andrzeja Chłopeckiego "PostSłowie" Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po śmierci Lutosławskiego dostałem od niego list"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
- Kiedy wróciłem z koncertu w Zurychu, w skrzynce czekał na mnie list. Przepraszał mnie, że nie mógł dyrygować tym koncertem, jak t pierwotnie planowaliśmy - wspomina Krystian Zimerman w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń