REKLAMA

Chłopecki zaprosił do rozmowy o Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 01:00
- Dla Chłopeckiego nie ma końca w mówieniu o muzyce Lutosławskiego, dlatego książka wyszła z wielkimi marginesami, żeby czytelnicy mogli dopisywać swoje uwagi - mówił o książce Andrzeja Chłopeckiego "PostSłowie" Grzegorz Michalski.
Audio

Od omówienia ostatniego dzieła Andrzeja Chłopeckiego, poświęconego twórczości Lutosławskiego, rozpoczęliśmy w Dwójce pierwszą z 12 niedzielnych audycji, zatytułowanych "Droga do piękna". Będą one swoistym przewodnikiem po dokonaniach mistrza.

Książka "PostSłowie" w swej podstawowej warstwie porządkuje informacje na temat dzieł Lutosławskiego. - Zgodziliśmy się z Andrzejem, że potrzebne jest systematyczne omówienie utworów, zrobione w taki sposób, żeby ktoś kto organizuje koncert z utworami Lutosławskiego, mógł wykorzystać taki tekst w programie koncertowym - mówił w Dwójce Grzegorz Michalski, autor wstępu do książki.

Jak podkreślił gość Joanny Grotkowskiej i Marcina Majchrowskiego, wydawnictwo nie jest napisane łatwym językiem, ale pozwala dotknąć i choć trochę zrozumieć wieloznaczność muzyki Lutosławskiego. - Musiałem niektóre zdania wielokrotnie czytać, żeby wychwycić ich sens. To dlatego, że Andrzej pisze o bardzo złożonych sprawach. Kiedy przebrnąć rzetelnie przez tekst, to człowiek uczy się rozumieć złożoność samej materii - wyjaśniał Michalski

Książka "PostSłowie" będzie miała oficjalną premierę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dziś, 28 stycznia, podczas specjalnego koncertu z udziałem Garricka Ohlssona.
W serwisie specjalnym Polskiego Radia poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu można przeczytać fragment tej szczególnej publikacji.
Audycję prowadzili Joanna Grotkowska i Marcin Majchrowski.

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: Lutosławski trafi do szkół

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 18:00
- Witold Lutosławski był dość elitarny, nigdy nie trafił do szerokiej publiczności. Postaramy się to zmienić - mówił Minister Kultury, który w Dwójce opowiedział o szczegółach obchodów Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Drozdowie Lutosławskich

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 12:00
- Gdy Witold się urodził, jego matka ubierała go na modłę dziewczęcą, nosił nawet kokardę we włosach. To było związane tęsknotą za zmarłą córką - mówiła Stanisława Chyl, dyrektorka Muzeum Przyrody znajdującego się w dawnym domu Lutosławskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski – muzyczne przesłanie z innego świata

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 14:08
– Te godziny, które spędzam w mojej pracowni nad kompozycjami, to czas spędzony w świecie idealnym. Zadaniem artystów jest nieść posłanie do tych, którzy nie mają do tego świata dostępu – mówił Witold Lutosławski w rozmowie, którą przypomnieliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń