X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaap Blonk. Performer wyśmiany przez poetów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 12:00
- Ja w ogóle nie lubię śpiewu. Wzięło się to stąd, że wychowałem się w ortodoksyjnej rodzinie kalwińskiej - mówił w Dwójce Jaap Blonk, holenderski wokalista, kompozytor i performer.
Audio
  • Jaap Blonk. Performer wyśmiany przez poetów (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Jaap Blonk znany jest z takich płyt jak Songs of Little Sleep, North of Blanco czy Polyphtong (zdjęcie ilustracyjne)
Jaap Blonk znany jest z takich płyt jak "Songs of Little Sleep", "North of Blanco" czy "Polyphtong" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Jon Hurd/Flickr/CC BY 2.0

Kiedy zaczynał, publiczność obrzucała go kuflami z piwem, muzycy odmawiali muzykalności, a poeci wyśmiewali. Dziś jest jednym z najważniejszych artystów działających na przecięciu poezji dźwiękowej, muzyki i performensu.

- Ja w ogóle nie lubię śpiewu – mówi Jaap Blonk. - Wzięło się to stąd, że wychowałem się w ortodoksyjnej rodzinie kalwińskiej. W kościele śpiewało się tylko nierytmiczne i bardzo wolne pieśni. Każdy wers zdawał się trwać w nieskończoność... Jako chłopiec musiałem tak śpiewać z całą kongregacją. Dwa razy musiałem brać oddech, żeby zaśpiewać jedną linijkę, więc już jako ośmio- czy dziewięciolatek znienawidziłem to.

Później Blonk grał free jazz na saksofonie, studiował matematykę, ale ostatecznie do śpiewu wrócił. O trudnych początkach, o byciu śmiesznym, o ulubionych słowach i o zbrukaniu europejskich języków wojenną propagandą holenderski artysta opowiadał w "Rozmowach Improwizowanych". 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Jaap Blonk

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 22.00

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jamaaladeen Tacuma. Dandys free jazzu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 10:00
- Kiedy zacząłem grać z Ornette'em Colemanem od razu spojrzałem na niego i zauważyłem, ze wygląda bardzo elegancko - mówił w Dwójce basista, który słynie nie tylko ze znakomitej gry.
rozwiń zwiń