REKLAMA

Ekstatyczny minimalizm Josha Abramsa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:04
Na inaugurację 14. sezonu "Rozmów improwizowanych" spotkaliśmy się w audycji z chicagowskim kontrabasistą jazzowym Joshem Abramsem.
Okłada płyty Simultonality Natural Information Society, zespołu założonego przez Josha Abramsa
Okłada płyty "Simultonality" Natural Information Society, zespołu założonego przez Josha AbramsaFoto: materiały prom.

Rozmawialiśmy m.in. o założonym przez Abramsa zespole Natural Information Society, "ekstatycznym minimalizmie", problemach etycznych związanych z graniem na afrykańskim gimbri i młodzieńczych doświadczeniach Abramsa, kiedy występował na ulicach Filadelfii w grupie Square Roots (która później przekształciła się w słynne The Roots).

 "W tak zwanym minimalizmie - mówi Abrams - również w muzyce Natural Information Society dajemy sobie czas, żeby słuchacz mógł zauważyć i docenić te nieznaczne zmiany, jakim podlega muzyka, różnice tonów, współgranie orbit, po których krążą muzycy".


Posłuchaj
116:12 2021_10_20 23_00_19_PR2_Nocna_strefa.mp3 Rozmowa z chicagowskim kontrabasistą jazzowym Joshem Abramsem (Nocna strefa/Dwójka)

A wygląda zestaw nowości wydawniczych, które prezentowaliśmy w audycji (ze względu na XVIII Konkurs Chopinowski "delikatnie" klasycyzujący):

  • "Improopera" Aleksandry Opały i Piotra Matusika,
  • "Renaissance Gesualdo" Anny Gadt, Zbigniewa Chojnackiego i Krzysztofa Gradziuka,
  • "I Have Absolutely Nothing to Say, So Listen" Macieja Sadowskiego,
  • "groteskowo zdegenerowane" (słowa artysty!) Largo Es-dur Chopina autorstwa El Pricto & Degenerative Spontaneous Orchestra.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Gebhard Ullmann: Berlin Zachodni był mikrokosmosem nowych idei

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 12:32
- Kiedy w 1983 roku przeprowadziłem się tam z Hamburga, zastałem na miejscu wszystkich młodych muzyków, którzy, podobnie jak ja, zjechali tam z zachodnich Niemiec, a także ludzi z innych krajów. Wszyscy zaczęli grać razem - sytuacja była podobna do tej po upadku muru berlińskiego, chociaż na mniejszą skalę - mówił w Dwójce salsofonista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wrzeszcz!". Mikołaj Trzaska: straciłem kilka sztywnych poglądów na swój temat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:37
- Dopiero teraz, trochę po czasie, zorientowałem się, że nie jest ze mną tak źle, jak myślałem. Dobrze zobaczyć siebie zamkniętego w okładce. Rzadko kiedy ma się okazję przeczytania o sobie jako o kimś, kto jest kimś poza sobą. Poczułem rodzaj wyzwolenia i zrobiło mi się lekko - mówił w Programie 2 Polskiego Radia bohater i narrator autobiograficznej książki "Wrzeszcz!".
rozwiń zwiń