Julie Kjær - płynna równowaga

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" była Julie Kjær, jedna z najciekawszych saksofonistek na scenie muzyki improwizowanej.
Julie Kjr
Julie KjærFoto: Dawid Laskowski

Duńska artystka prowadzi m.in. swoją grupę Julie Kjær 3, grywała w zespołach Paala Nilssena-Love’a, Per-Åke Holmlandera i w różnych składach wraz z saksofonistką Rachel Musson.

W audycji opowiedziała ona o swojej drodze do saksofonu i roli, jaką odegrały na niej kobiece wzorce osobowe, o scenerii angielskiej muzyki free przed brexitem, występach w Krakowie z grupą Carliot It’s Never Too Late Orchestra, wreszcie o plusach i minusach intensywnego życie w trasie i niełatwych próbach osiągnięcia równowagi między graniem a życiem:

Jeśli jesteś przyzwyczajony do codziennych ćwiczeń i regularnego pisania muzyki, to w trasie oczywiście nie ma czasu na takie rzeczy. Trzeba się z tym pogodzić i pomyśleć: no trudno, w trasie też się uczę, tylko czego innego. Spotykasz przecież mnóstwo wspaniałych ludzi, widzisz niezwykłe miejsca. Inaczej też podchodzisz do muzyki, kiedy występujesz dosłownie codziennie. Trudniejsze od samego podróżowania bywają powroty z trasy. Niełatwo jest wtedy wejść w codzienny rytm. Jeździłam w duże trasy tylko kilka lat, nie 10 czy 20 lat. Nie wiem, czy byłabym w stanie to robić tak długo i w tak wyczerpujący sposób.

Posłuchaj
115:54 2023_03_15 22_59_32_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Rozmowa z duńską saksofonistką Julie Kjær (Nocna strefa/Dwójka) 

Po wywiadzie z Julie Kjær i obfitej dawce jej muzyki nowości wydawnicze:

  • syntetyczne oberki duetu Opla (Hubert Zemler i Piotr Bukowski) z płyty "GTI" wydanej przez oficynę Pointless Geometry,
  • powrót szyldu Contemporary Noise… Ensemble i wydana przez braci Kapsów po 11 latach ciszy płyta "An Excellent Spiritual Serviceman",
  • Irka Zapolska i "próby poszukiwania własnej tożsamości po drugiej stronie lustra" na płycie "Perception of Perception",
  • mało w Polsce znana młoda scena kalifornijska - zespół SLUGish Ensemble i koncertowy album "Live at Sam First".

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Julie Kjær (saksofonistka)

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Szara eminencja Klaus Kugel

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 07:00
Perkusista Klaus Kugel jest prawdziwą szarą eminencją muzyki free jazzowej. Regularnie grywał z największymi: Joem McPhee, Charlesem Gaylem, Wiaczesławem Ganielinem. Od kilkunastu lat z powodzeniem prowadzi też wytwórnię Nemu Records, ale nie pcha się w światło medialnych reflektorów. Postanowiliśmy więc sami wydobyć z niemieckiego muzyka kilka faktów i historii o jego bogatej karierze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elliott Sharp. Niesamowite opowieści legendy amerykańskiej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 07:00
Ma 72 lata i można odnieść wrażenie, że robił już w życiu wszystko. Oraz że się dopiero rozkręca. Gościem "Rozmów improwizowanych" był Elliott Sharp, kompozytor i multiinstrumentalista.
rozwiń zwiń