Szara eminencja Klaus Kugel

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 07:00
Perkusista Klaus Kugel jest prawdziwą szarą eminencją muzyki free jazzowej. Regularnie grywał z największymi: Joem McPhee, Charlesem Gaylem, Wiaczesławem Ganielinem. Od kilkunastu lat z powodzeniem prowadzi też wytwórnię Nemu Records, ale nie pcha się w światło medialnych reflektorów. Postanowiliśmy więc sami wydobyć z niemieckiego muzyka kilka faktów i historii o jego bogatej karierze.
Klaus Kugel
Klaus KugelFoto: Ulrich Seipel

Artysta opowiedział w audycji o współpracy ze znakomitościami muzyki improwizowanej: Theo Jörgensmannem, Kazuhisą Uchihashi i Kenem Vandermarkiem. Kugel znany też jest z tego, że chętnie podejmuje współpracę z muzykami z Europy Środkowej i Wschodniej – nagrywał i koncertował z Petrasem Vyšniauskasem, Pawłem Postaremczakiem, Ksawerym Wójcińskim, Wacławem Zimplem i Elmą Kais.

W wywiadzie szerzej zarysował historię współpracy z ukraińskim kontrabasistą Markiem Tokarem. Zdradził też, jak wyglądają praktyczne realia prowadzenia niezależnej oficyny płytowej: Pracuję od rana do wieczora. Jak wszyscy muzycy, których znam, zajmuję się koordynacją kalendarzy muzyków i próbuję zorganizować koncerty. (…) Występy, projekty, nagrania, spotkania z ludźmi w Berlinie. Zawsze jest coś, co wymaga zorganizowania. To mnóstwo telefonów i wiele e-maili dziennie. W dziewięćdziesięciu procentach moja praca nie polega na graniu, tylko na organizowaniu.

Pod koniec rozmowy perkusista udzielił zaś młodym muzykom kilku technicznych i życiowych rad.


Posłuchaj
114:52 2023_02_01 23_01_08_PR2_Nocna_strefa.mp3 Szara eminencja Klaus Kugel (Nocna strefa/Dwójka) 

Po wywiadzie prezentowaliśmy nowe płyty - wśród nich m.in. "My Choice" jednego z najbardziej rozchwytywanych saksofonistów ostatnich 30 lat Adama Wendta, "Pejzaż" – debiut nagraniowy skrzypaczki Lucy Brown i album "Birds" mieszkającego w Kopenhadze gitarzysty Łukasza Borowickiego.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Klaus Kugel (perkusista)

Data emisji: 1.02.2023

Godzina emisji: 23.00

uk/pg

Czytaj także

Miłosz Pękala: wszystko może być muzyką

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:30
- Dźwięki, które mnie otaczają, zawsze są dźwiękami muzycznymi, rytmy, które słyszę – ja je nazywam rytmami, Państwo mogą je nazywać krokami albo kapaniem wody, szumem fal, wyciem wiatru – to jest moja perspektywa - opowiadał w audycji Cafe "Muza" Miłosz Pękala, perkusista, sięgający po kompozycje ludowe, rozrywkowe i współczesne. 
rozwiń zwiń