Fred Frith - twórczość niemożliwa do sklasyfikowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 01:00
Uczestniczył w powstawaniu dwóch ważnych środowisk - rockowej sceny Canterbury i nowojorskiego Downtownu. Współtworzył legendarne grupy Henry Cow, Massacre, Skeleton Crew i Naked City. Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był angielski gitarzysta Fred Frith.
Od 1997 roku Fred Frith mieszka w Kalifornii, gdzie wykłada kompozycję na uniwersytecie Mills College w Oakland
Od 1997 roku Fred Frith mieszka w Kalifornii, gdzie wykłada kompozycję na uniwersytecie Mills College w OaklandFoto: Dawid Laskowski

Fred Frith - improwizacja, eksperymentalny rock i i kompozycje na kwartet smyczkowy

To na jego temat nakręcono kultowy filmu "Step Across the Border" z 1990 roku. Od 1997 roku Fred Frith mieszka w Kalifornii, gdzie na uniwersytecie Mills College w Oakland wykłada kompozycję. Jego niemożliwa do sklasyfikowania twórczość rozpina się pomiędzy swobodną improwizacją, eksperymentalnym rockiem, noise'owymi piosenkami i kompozycjami na kwartet smyczkowy oraz inne składy.

Komponowanie podczas bronchoskopii

W audycji rozmawialiśmy o ptakach, odkrywaniu gitary, zdrowym stosunku do nawyków i powtórzeń, syndromie oszusta i o komponowaniu podczas bronchoskopii. Angielski gitarzysta zdradził, co wykazały badania neurologiczne jego mózgu podczas improwizacji oraz technikę wychodzenia z impasu, kiedy nic nam nie wychodzi:

Robiłem ze studentami pewien eksperyment. Sięgałem po niego zawsze, kiedy podczas grania z nimi w zespole nic, ale to nic nam nie wychodziło. "A teraz - mówiłem im - zacznijmy wszyscy grać źle". I to zawsze działało! Wolność, jaką nagle zyskiwaliśmy nie musząc myśleć, o tym, co POWINNIŚMY grać, była najlepsza!

Gitary, gitary, gitary...

Po wywiadzie z Fredem Frithem nie porzuciliśmy gitary! Sięgnęliśmy po najnowsze płyty najciekawszych współczesnych gitarzystek (również polecanych przez Fritha), takich jak Wendy Isenberg, Ava Mendoza, Webb Crawford, Nina Garcia i Francesca Naibo.

Do tego posłuchaliśmy nowej płyty "This Is Not Existing" zespołu Nonetheless (na gitarze Luciano Bagnasco) z katalogu Discordian Records oraz kwartetu Leszka Zaleskiego "Time" z wytwórni Small Great Music. Wróciliśmy też do ostatnich albumów Patryka Zakrockiego i Johna Scofielda.


Posłuchaj
120:17 2023_11_29 22_59_38_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Fred Frith - twórczość niemożliwa do sklasyfikowania (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 23.00

pg/kul/mo

Czytaj także

Paweł Doskocz o swojej drodze do muzyki improwizowanej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był Paweł Doskocz, jeden z najciekawszych gitarzystów polskiej sceny muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Fiuczynski - polskie korzenie, mikrotony i kolory w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 01:00
Tożsamość ma afroamerykańską, nosi polskie nazwisko, wychowywał się w Niemczech, sławę zdobywał grając muzykę żydowską w Hasidic New Wave, a od dekady jest czołowym reprezentantem nurtu włączającego wschodnią mikrotonalność w świat jazzu. Gościem "Rozmów improwizowanych" był David Fiuczynski. 
rozwiń zwiń