John Tilbury. Improwizator myli się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 12:00
W kolejnym spotkaniu z pianistą rozmawialiśmy o uprzedzeniach wobec improwizacji i intymności fizycznego kontaktu z instrumentem.
Audio
  • John Tilbury. Improwizator myli się lepiej (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
John Tilbury to jeden z najważniejszych awangardowych pianistów naszych czasów
John Tilbury to jeden z najważniejszych awangardowych pianistów naszych czasówFoto: PublicDomainArchive/Pixabay, lic. CC

Mowa także była o lekcjach fortepianu, które zaważyły na życiu wybitnego pianisty:

Moja nauczycielka fortepianu miała pewien zwyczaj. Kiedy grałem, w poprzek strony jakiegoś utworu pisała wolno: L I S T E N. Słuchaj. Dużymi, czerwonymi literami – wspomina swoją dawną edukację Tilbury. – Była też wprost przerażającą perfekcjonistką. (…) Płakałem z wściekłości! Jako piętnastolatek! Ale jest taka znana wypowiedź Becketta: „Próbuj ponownie. Próbuj ponownie. I pomyl się lepiej”. Chodzi o to, żeby mylić się lepiej.

79-letni pianista rozliczył też Bouleza i Beria z powierzchownych sądów o improwizacji, opowiadał o swojej oryginalnej technice gry, zwanej palmingiem, oraz zdradził, czym zajmował się w każde wolne sobotnie popołudnie przez większość życia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: John Tilbury 

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 22.30

mm/mc

Czytaj także

Kreidler: muzyka to nie tylko słuchanie dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 11:00
- Na koncercie zawsze przecież widzisz, czujesz zapachy i przede wszystkim myślisz. Interesuje mnie kształtowanie tych "niemuzycznych" elementów - wyjaśniał swoje filozofię niemiecki kompozytor-konceptualista Johannes Kreidler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Tilbury. Nigdy nie wierz socjaldemokratom!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 20:00
Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części rozmowy z legendarnym brytyjskim pianistą i improwizatorem. Na kolejną odsłonę tego spotkania zaprosimy Państwa już niedługo.
rozwiń zwiń