X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie. Wojciech Kolarski: "Przedwiośnie" stawia pytania, które do dziś są aktualne

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 17:46
- Na "Przedwiośnie należy patrzeć jako na wielkie, polskie arcydzieło, gdzie poruszone są tematy aktualne zarówno w czasach, gdy powstawała powieść, jak i dziś - mówił w Dwójce podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Finał letniej akcji Dwójki połączony z Narodowym Czytaniem "Przedwiośnia" (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Małgorzata Szymankiewicz, Paweł Siwek i Wojciech Kolarski (tyłem) w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie odbywały się centralne obchody akcji Narodowe Czytanie 2018
Małgorzata Szymankiewicz, Paweł Siwek i Wojciech Kolarski (tyłem) w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie odbywały się centralne obchody akcji Narodowe Czytanie 2018Foto: Polskie Radio

Narodowe_Czytanie_2018_1200x660.jpg
Narodowe Czytanie - serwis specjalny

W sobotę (8.09) Polacy już po raz siódmy spotkali się, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu – wielkim wydarzeniu kulturalnym, którego celem jest promocja czytelnictwa. Oficjalne spotkanie z udziałem Pary Prezydenckiej, która otworzyła i zamknęła uroczystość, odbyła się jak co roku w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tegoroczną lekturą największej wspólnej akcji czytania dzieł literatury polskiej było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

- To wspaniałe uczczenie stulecia odzyskania niepodległości. "Przedwiośnie" to utwór, który mówi o nadziejach, oczekiwaniach i rozczarowaniach pokolenia, które odzyskało wolną Polskę w 1918 roku - podkreślał w plenerowym studiu radiowej Dwójki w Ogrodzie Saskim prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W czasie audycji, która była zarazem finałem letniej akcji "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" rozmawialiśmy z naszymi gośćmi o "Przedwiośniu" w kontekście innych dzieł Stefana Żeromskiego, a także przybliżaliśmy najważniejsze i najciekawsze wątki z życia autora oraz miejsca związane z pisarzem i jego rodziną.

***

W 2012 roku akcja Narodowego Czytania została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych odsłon przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza"Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo vadis" Henryka SienkiewiczaW ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie lekturą "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Przedwiośnie 1200.jpg
Czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

Również i w tym roku w akcję zaangażowało się wielu znanych artystów: m.in. Grażyna Szapołowska, Ewa Wiśniewska, Ewa Kasprzyk, Edyta Olszówka, Teresa Lipowska, Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Marcin Bosak, Marcin Rogacewicz, Antoni Pawlicki. Akompaniowali im: Kapela ze Wsi Warszawa, Atom String Quartet, Smolik, Marcin Masecki i Włodek Pawlik. Transmisje i obszerne relacje z uroczystości dostępne były antenach Polskiego Radia, a streaming na portalach: PolskieRadio.pl i PolskieRadio24.pl.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek

Goście: Wojciech Kolarski (podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Włodek Pawlik (pianista, kompozytor, jazzman), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski, historyk), Marcin Bosak (aktor), Katrzyna Wajda (krytyczka filmowa), Magdalena Sobczak-Kotlarowska i Maciej Szajkowski (Kapela ze Wsi Warszawa), Jan Zdunik (nauczyciel akademicki), Ewa Wiśniewska (aktorka)

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie w Poznaniu: Mateusz Damięcki, taniec i sztuka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 12:43
Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytać będą w najbliższą sobotę (8.09) uczestnicy kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Ogólnopolska akcja organizowana z inicjatywy pary prezydenckiej odbędzie m.in. w Poznaniu.
rozwiń zwiń