Narodowe Czytanie. Wojciech Kolarski: "Przedwiośnie" stawia pytania, które do dziś są aktualne

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 17:46
- Na "Przedwiośnie należy patrzeć jako na wielkie, polskie arcydzieło, gdzie poruszone są tematy aktualne zarówno w czasach, gdy powstawała powieść, jak i dziś - mówił w Dwójce podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Finał letniej akcji Dwójki połączony z Narodowym Czytaniem "Przedwiośnia" (Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej)
Małgorzata Szymankiewicz, Paweł Siwek i Wojciech Kolarski (tyłem) w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie odbywały się centralne obchody akcji Narodowe Czytanie 2018
Małgorzata Szymankiewicz, Paweł Siwek i Wojciech Kolarski (tyłem) w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie odbywały się centralne obchody akcji Narodowe Czytanie 2018Foto: Polskie Radio

Narodowe_Czytanie_2018_1200x660.jpg
Narodowe Czytanie - serwis specjalny

W sobotę (8.09) Polacy już po raz siódmy spotkali się, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu – wielkim wydarzeniu kulturalnym, którego celem jest promocja czytelnictwa. Oficjalne spotkanie z udziałem Pary Prezydenckiej, która otworzyła i zamknęła uroczystość, odbyła się jak co roku w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tegoroczną lekturą największej wspólnej akcji czytania dzieł literatury polskiej było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

- To wspaniałe uczczenie stulecia odzyskania niepodległości. "Przedwiośnie" to utwór, który mówi o nadziejach, oczekiwaniach i rozczarowaniach pokolenia, które odzyskało wolną Polskę w 1918 roku - podkreślał w plenerowym studiu radiowej Dwójki w Ogrodzie Saskim prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W czasie audycji, która była zarazem finałem letniej akcji "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" rozmawialiśmy z naszymi gośćmi o "Przedwiośniu" w kontekście innych dzieł Stefana Żeromskiego, a także przybliżaliśmy najważniejsze i najciekawsze wątki z życia autora oraz miejsca związane z pisarzem i jego rodziną.

***

W 2012 roku akcja Narodowego Czytania została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych odsłon przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza"Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo vadis" Henryka SienkiewiczaW ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie lekturą "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Przedwiośnie 1200.jpg
Czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

Również i w tym roku w akcję zaangażowało się wielu znanych artystów: m.in. Grażyna Szapołowska, Ewa Wiśniewska, Ewa Kasprzyk, Edyta Olszówka, Teresa Lipowska, Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Marcin Bosak, Marcin Rogacewicz, Antoni Pawlicki. Akompaniowali im: Kapela ze Wsi Warszawa, Atom String Quartet, Smolik, Marcin Masecki i Włodek Pawlik. Transmisje i obszerne relacje z uroczystości dostępne były antenach Polskiego Radia, a streaming na portalach: PolskieRadio.pl i PolskieRadio24.pl.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek

Goście: Wojciech Kolarski (podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Włodek Pawlik (pianista, kompozytor, jazzman), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski, historyk), Marcin Bosak (aktor), Katrzyna Wajda (krytyczka filmowa), Magdalena Sobczak-Kotlarowska i Maciej Szajkowski (Kapela ze Wsi Warszawa), Jan Zdunik (nauczyciel akademicki), Ewa Wiśniewska (aktorka)

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/kd

Czytaj także

Narodowe Czytanie w Poznaniu: Mateusz Damięcki, taniec i sztuka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 12:43
Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytać będą w najbliższą sobotę (8.09) uczestnicy kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Ogólnopolska akcja organizowana z inicjatywy pary prezydenckiej odbędzie m.in. w Poznaniu.
rozwiń zwiń