X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwójka na miejscu. Puck i zagadka hejnału, który rozbrzmiewa o godz. 13.48

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 16:40
- Nasze piękne miasto uzyskało prawa miejskie w 1348 roku. Chcieliśmy, żeby mieszkańcy o tym pamiętali i dlatego właśnie o tej porze puszczamy nasz hejnał - mówiły w Dwójce przedstawicielki stowarzyszenia Aktywny Puck.
Audio
  • Audycja plenerowa z Pucka (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39)
Monika Zając i Paweł Siwek na Rynku w Pucku
Monika Zając i Paweł Siwek na Rynku w PuckuFoto: Sebastian Gołos/PR

zdj. il. 

Program 2 Polskiego Radia kontynuuje wakacyjną trasę "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". W sobotę 20 lipca dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzili Puck. W czasie plenerowej audycji nadawanej z tamtejszego Rynku, rozmawialiśmy o historii miasta, tradycjach i kulturze kaszubskiej, nadmorskiej przyrodzie i podwodnej archeologii.

O zaślubinach Polski z morzem i międzywojennym Pucku opowiadał Mirosław Kuklik – dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej, historię i kulturę północnych Kaszub przybliżały słuchaczom: etnografka i artystka Joanna Gostkowska-Białek, Kaszubka, oraz historyk Artur Jabłoński, a o kaszubskim języku rozmawialiśmy z gawędziarzem i znawcą regionu Józefem Roszmanem.

Skarbów Zatoki Puckiej i śladów średniowiecznego puckiego portu szukaliśmy natomiast z Iwoną Pomian, kierowniczką Działu Badań Podwodnych z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wybraliśmy się również na spacer po mieście, porozmawiamy o przyrodzie Zatoki Puckiej i pobliskich lasów oraz tradycjach kaszubskich rybaków.

Kim byli kaprowie? Z czego składa się ich strój? Dlaczego to właśnie w Pucku doszło do zaślubin Polski z morzem w 1920 roku? O tym w nagraniu audycji.

***

Wejście na antenę poprzedziły liczne atrakcje kulturalne. Zaczęło się od występu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej (jego fragment można było podczas audycji). Słuchacze Dwójki mogli również wziąć udział m.in. w warsztatach haftu kaszubskiego, spotkaniu z kulturą i kuchnią kaszubską i warsztatach pirograficznych, czyli wypalaniu w drewnie.

Akcja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" odbyła się w ramach "Lato z Radiem Festiwal 2019", w trakcie którego w Pucku w dniach 19-20 lipca wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Daria Zawiałow, Sławek Uniatowski, Chopin University Big Band, Warszawskie Combo Taneczne i Kapela ze Wsi Warszawa. Polskie Radio przygotowało również specjalne strefy: Muzyczną, Familijną i Relaksu – wszystkie wypełnione atrakcjami dla słuchaczy. 

Lato z radiem w Pucku Lato z radiem w Pucku

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 27 lipca dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Augustów.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Goście: Joanna Gostkowska-Białek (stowarzyszenie Trójwiejska), Artur Jabłoński (historyk, dzienniakarz), Mirosław Kuklik  (dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej), Iwona Pomian (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku), Ireneusz Makowski i Łukasz Badowski (Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku), Aleksander Celarek (inżynier mechanik, szkutnik), Jan Piotrowicz (przewodnik), Izabela Pleskot (Nadleśnictwo Wejcherowo), Bartosz Płóciennik (Nadmorski Park Krajobrazowy), Mikołaj Koss (edukator, obserwator ptaków), Józefem Roszman (gawędziarz, twórca ludowy, muzyk)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 15.00

materiały prom./pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka w Krynicy-Zdroju. Tu niósł się śpiew Jana Kiepury

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 17:10
- Jan Kiepura spopularyzował Krynicę. Jeździł po świecie i wszędzie reklamował nasze uzdrowisko - opowiadał Daniel Lisak podczas plenerowej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej".
rozwiń zwiń