X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Augustów inspiracją dla artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 15:24
- Augustów miał pewne szczęście. Mazury nie były w Polsce, więc od Warszawy to były najbliższe jeziora. Mieliśmy też szczęście do ludzi, którzy rozkręcili tutejszą turystykę - opowiadał Szymon Teżewski podczas plenerowej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej".
Audio
  • "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" w Augustowie
  • O swoim Augustowie opowiada prof. Wiesław Kuźmicz (Poranek Dwójki)
Dwójka na miejscu  Znaki Niepodległej. Ostatnie lato 39 w Augustowie
"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" w AugustowieFoto: Andrzej Zieliński/PR

W ramach wakacyjnej trasy "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" zawitaliśmy do malowniczego Augustowa, gdzie z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o historii tego miasta, ciekawostkach z nim związanych, ale także o jego architekturze.

W Augustowie już w czasach swojej młodości zakochał się polski poeta Zbigniew Herbert. Dziś możemy podziwiać Augustów w jego twórczości. - Najbardziej znane jest słuchowisko "Lalek", w którym Augustów jest miejscem akcji. Są także dwa artykuły publicystyczne z roku 1960, napisane po sierpniowych wędrówkach Herberta okolicami Augustowa - opowiadał Zbigniew Fautynowicz, kustosz muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Rozmówca podkreślał, że Zbigniew Herbert nie był jedynym literatem, który inspirował się urokliwym miasteczkiem na Podlasiu. - Ostatnie lato przed wojną spędził tu wybitny pisarz Gustaw Herling-Grudziński, o czym zresztą pisał w swoich wspomnieniach. Po wojnie, szczególnie w latach 60. bywało tu wielu znakomitych pisarzy: Tadeusz Konwicki, Włodzimierz Odojewski, czy Marek Nowakowski.

Augustów był również natchnieniem dla twórców filmowych. Już pierwsze produkcje, które pokazywano w kinach w okresie międzywojennym, dotyczyły Augustowa. - Z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego powstał film „Słońce, powietrze, woda. Obóz sportowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Augustowie”. Tutaj były wakacyjne kursy przedmiotowe dla nauczycieli z całej Polski i to oni jako pierwsi promowali na dużą skalę Augustów - opowiadał historyk Wojciech Batura. I dodaje, że część scen filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego była kręcona właśnie w Augustowie. - To można poznać po specjalnym typie żaglowców; były to wielomasztowce, które mieli na wyposażeniu augustowskich harcerzy - podkreślał historyk.


zdj. il. 

Pasjonująca jest również międzywojenna historia tego miasta. O swojej fascynacji tym okresem opowiadał m.in. pisarz Szymon Teżewski, który oprowadził nas po najważniejszych obiektach w Augustowie i opowiadał o charakterystycznej dla okolicy architekturze.

Mistrz kajakarstwa i gawędy Radosław Twarowski zabrał nas w podróż po augustowskich kanałach i jeziorach. Dowiedzieliśmy się, jakie skarby kryje ziemia augustowska – i to dosłownie! W końcu ślady najstarszego osadnictwa sięgają w tym rejonie aż epoki lodowcowej. O wykopaliskach prowadzonych w Augustowie oraz o tamtejszych cudach natury opowiedziały archeolog Iwona Lewoc i Krystyna Korzeniewska – przewodniczka PTTK. Z kolei Barbara Ostaszewska zdradziła nam kim była "goła Zośka" oraz inni bohaterowie augustowskich legend. Nie zabrakło również słynnych "Augustowskich nocy".

dwójka na miejscu puck galeria 1200.jpg
Dwójka na miejscu. Puck i zagadka hejnału, który rozbrzmiewa o godz. 13.48

Przed audycją (od godz. 12.00) na słuchaczy Dwójki – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów, czekało wiele atrakcji. Na rynku Zygmunta Augusta. Wystąpiły m.in. zespoły A-QQ Augustowska Flota Śpiewająca i Ten Inches oraz odbyły się (przygotowane przez Muzeum Ziemi Augustowskiej) pokazy i warsztaty garncarstwa – poprzedzone opowieścią o historii ceramiki. Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie można było wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych opartych na książce Katarzyny Janowicz-Timofiejew – "Niezwykła przygoda Skrzata Pirata", w ramach których m.in. wykonywano pirackie malunki na twarzach dzieci. Najmłodsi mieli też możliwość uszycia swojej własnej maskotki króla Zygmunta Augusta (zapraszał Miejski Dom Kultury w Augustowie), a Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało poczęstunek z regionalnych potraw.

Nie zabrakło oczywiście, jak co tydzień, konkursów "Dwójka na piątkę" i #dwójkanamiejscu.

***


***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Monika Zając i Andrzej Sułek

Data emisji: 27.07.2019

Godzina: 15.00

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu „Dwójka na piątkę” z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 3 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Hel.

am


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka w Krynicy-Zdroju. Tu niósł się śpiew Jana Kiepury

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 17:10
- Jan Kiepura spopularyzował Krynicę. Jeździł po świecie i wszędzie reklamował nasze uzdrowisko - opowiadał Daniel Lisak podczas plenerowej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej".
rozwiń zwiń