Dwójka na miejscu. Puck i zagadka hejnału, który rozbrzmiewa o godz. 13.48

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 16:40
- Nasze piękne miasto uzyskało prawa miejskie w 1348 roku. Chcieliśmy, żeby mieszkańcy o tym pamiętali i dlatego właśnie o tej porze puszczamy nasz hejnał - mówiły w Dwójce przedstawicielki stowarzyszenia Aktywny Puck.
Audio
  • Audycja plenerowa z Pucka (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39)
Monika Zając i Paweł Siwek na Rynku w Pucku
Monika Zając i Paweł Siwek na Rynku w PuckuFoto: Sebastian Gołos/PR

zdj. il. 

Program 2 Polskiego Radia kontynuuje wakacyjną trasę "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". W sobotę 20 lipca dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzili Puck. W czasie plenerowej audycji nadawanej z tamtejszego Rynku, rozmawialiśmy o historii miasta, tradycjach i kulturze kaszubskiej, nadmorskiej przyrodzie i podwodnej archeologii.

O zaślubinach Polski z morzem i międzywojennym Pucku opowiadał Mirosław Kuklik – dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej, historię i kulturę północnych Kaszub przybliżały słuchaczom: etnografka i artystka Joanna Gostkowska-Białek, Kaszubka, oraz historyk Artur Jabłoński, a o kaszubskim języku rozmawialiśmy z gawędziarzem i znawcą regionu Józefem Roszmanem.

Skarbów Zatoki Puckiej i śladów średniowiecznego puckiego portu szukaliśmy natomiast z Iwoną Pomian, kierowniczką Działu Badań Podwodnych z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wybraliśmy się również na spacer po mieście, porozmawiamy o przyrodzie Zatoki Puckiej i pobliskich lasów oraz tradycjach kaszubskich rybaków.

Kim byli kaprowie? Z czego składa się ich strój? Dlaczego to właśnie w Pucku doszło do zaślubin Polski z morzem w 1920 roku? O tym w nagraniu audycji.

***

Wejście na antenę poprzedziły liczne atrakcje kulturalne. Zaczęło się od występu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej (jego fragment można było podczas audycji). Słuchacze Dwójki mogli również wziąć udział m.in. w warsztatach haftu kaszubskiego, spotkaniu z kulturą i kuchnią kaszubską i warsztatach pirograficznych, czyli wypalaniu w drewnie.

Akcja "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" odbyła się w ramach "Lato z Radiem Festiwal 2019", w trakcie którego w Pucku w dniach 19-20 lipca wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Daria Zawiałow, Sławek Uniatowski, Chopin University Big Band, Warszawskie Combo Taneczne i Kapela ze Wsi Warszawa. Polskie Radio przygotowało również specjalne strefy: Muzyczną, Familijną i Relaksu – wszystkie wypełnione atrakcjami dla słuchaczy. 

Lato z radiem w Pucku Lato z radiem w Pucku

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 27 lipca dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Augustów.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Goście: Joanna Gostkowska-Białek (stowarzyszenie Trójwiejska), Artur Jabłoński (historyk, dzienniakarz), Mirosław Kuklik  (dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej), Iwona Pomian (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku), Ireneusz Makowski i Łukasz Badowski (Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku), Aleksander Celarek (inżynier mechanik, szkutnik), Jan Piotrowicz (przewodnik), Izabela Pleskot (Nadleśnictwo Wejcherowo), Bartosz Płóciennik (Nadmorski Park Krajobrazowy), Mikołaj Koss (edukator, obserwator ptaków), Józefem Roszman (gawędziarz, twórca ludowy, muzyk)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 15.00

materiały prom./pg

Czytaj także

Dwójka w Krynicy-Zdroju. Tu niósł się śpiew Jana Kiepury

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 17:10
- Jan Kiepura spopularyzował Krynicę. Jeździł po świecie i wszędzie reklamował nasze uzdrowisko - opowiadał Daniel Lisak podczas plenerowej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej".
rozwiń zwiń