"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Augustów inspiracją dla artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 15:24
- Augustów miał pewne szczęście. Mazury nie były w Polsce, więc od Warszawy to były najbliższe jeziora. Mieliśmy też szczęście do ludzi, którzy rozkręcili tutejszą turystykę - opowiadał Szymon Teżewski podczas plenerowej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej".
Audio
  • "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" w Augustowie
  • O swoim Augustowie opowiada prof. Wiesław Kuźmicz (Poranek Dwójki)
Dwójka na miejscu  Znaki Niepodległej. Ostatnie lato 39 w Augustowie
"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" w AugustowieFoto: Andrzej Zieliński/PR

W ramach wakacyjnej trasy "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" zawitaliśmy do malowniczego Augustowa, gdzie z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o historii tego miasta, ciekawostkach z nim związanych, ale także o jego architekturze.

W Augustowie już w czasach swojej młodości zakochał się polski poeta Zbigniew Herbert. Dziś możemy podziwiać Augustów w jego twórczości. - Najbardziej znane jest słuchowisko "Lalek", w którym Augustów jest miejscem akcji. Są także dwa artykuły publicystyczne z roku 1960, napisane po sierpniowych wędrówkach Herberta okolicami Augustowa - opowiadał Zbigniew Fautynowicz, kustosz muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Rozmówca podkreślał, że Zbigniew Herbert nie był jedynym literatem, który inspirował się urokliwym miasteczkiem na Podlasiu. - Ostatnie lato przed wojną spędził tu wybitny pisarz Gustaw Herling-Grudziński, o czym zresztą pisał w swoich wspomnieniach. Po wojnie, szczególnie w latach 60. bywało tu wielu znakomitych pisarzy: Tadeusz Konwicki, Włodzimierz Odojewski, czy Marek Nowakowski.

Augustów był również natchnieniem dla twórców filmowych. Już pierwsze produkcje, które pokazywano w kinach w okresie międzywojennym, dotyczyły Augustowa. - Z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego powstał film „Słońce, powietrze, woda. Obóz sportowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Augustowie”. Tutaj były wakacyjne kursy przedmiotowe dla nauczycieli z całej Polski i to oni jako pierwsi promowali na dużą skalę Augustów - opowiadał historyk Wojciech Batura. I dodaje, że część scen filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego była kręcona właśnie w Augustowie. - To można poznać po specjalnym typie żaglowców; były to wielomasztowce, które mieli na wyposażeniu augustowskich harcerzy - podkreślał historyk.


zdj. il. 

Pasjonująca jest również międzywojenna historia tego miasta. O swojej fascynacji tym okresem opowiadał m.in. pisarz Szymon Teżewski, który oprowadził nas po najważniejszych obiektach w Augustowie i opowiadał o charakterystycznej dla okolicy architekturze.

Mistrz kajakarstwa i gawędy Radosław Twarowski zabrał nas w podróż po augustowskich kanałach i jeziorach. Dowiedzieliśmy się, jakie skarby kryje ziemia augustowska – i to dosłownie! W końcu ślady najstarszego osadnictwa sięgają w tym rejonie aż epoki lodowcowej. O wykopaliskach prowadzonych w Augustowie oraz o tamtejszych cudach natury opowiedziały archeolog Iwona Lewoc i Krystyna Korzeniewska – przewodniczka PTTK. Z kolei Barbara Ostaszewska zdradziła nam kim była "goła Zośka" oraz inni bohaterowie augustowskich legend. Nie zabrakło również słynnych "Augustowskich nocy".

dwójka na miejscu puck galeria 1200.jpg
Dwójka na miejscu. Puck i zagadka hejnału, który rozbrzmiewa o godz. 13.48

Przed audycją (od godz. 12.00) na słuchaczy Dwójki – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów, czekało wiele atrakcji. Na rynku Zygmunta Augusta. Wystąpiły m.in. zespoły A-QQ Augustowska Flota Śpiewająca i Ten Inches oraz odbyły się (przygotowane przez Muzeum Ziemi Augustowskiej) pokazy i warsztaty garncarstwa – poprzedzone opowieścią o historii ceramiki. Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie można było wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych opartych na książce Katarzyny Janowicz-Timofiejew – "Niezwykła przygoda Skrzata Pirata", w ramach których m.in. wykonywano pirackie malunki na twarzach dzieci. Najmłodsi mieli też możliwość uszycia swojej własnej maskotki króla Zygmunta Augusta (zapraszał Miejski Dom Kultury w Augustowie), a Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało poczęstunek z regionalnych potraw.

Nie zabrakło oczywiście, jak co tydzień, konkursów "Dwójka na piątkę" i #dwójkanamiejscu.

***


***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Monika Zając i Andrzej Sułek

Data emisji: 27.07.2019

Godzina: 15.00

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu „Dwójka na piątkę” z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 3 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Hel.

am


Czytaj także

Dwójka w Krynicy-Zdroju. Tu niósł się śpiew Jana Kiepury

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 17:10
- Jan Kiepura spopularyzował Krynicę. Jeździł po świecie i wszędzie reklamował nasze uzdrowisko - opowiadał Daniel Lisak podczas plenerowej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej".
rozwiń zwiń