Dziedzictwo polskich Habsburgów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 13:00
Jeden z najpotężniejszych szlacheckich rodów Europy miał także swoich polskich przedstawicieli.

Habsburgowie panowali w Europie już w średniowieczu. Rośli w siłę w czasach renesansu. Choć wywodzili się ze Szwajcarii i czuli się Austriakami, jedni z nich zasiadali na tronie hiszpańskim,inni zostali Burgundami, jeszcze inni Węgrami. Okazuje się,że byli i tacy, którzy stali się Polakami.

W "Słowach po zmroku" przedstawimy audycję dokumentalną Bożeny Markowskiej, udamy się do Żywca - dawnej siedziby rodziny Habsburgów. O losach polskich Habsburgów opowie Maria Krystyna Habsburg, wywodząca się z gałęzi rodziny, która wybrała sobie Żywiec za siedzibę, a Polskę po I Wojnie Światowej za ojczyznę.

Habsburgowie dzielili los Polaków nie tylko wtedy gdy było im wygodnie i żyło dostatnio, ale też w chwilach dramatu dziejowego. Wychowana w polskiej tradycji księżna Maria  Krystyna  - dziś 85-letnia dama, przetrwała czasy niemieckiej okupacji nie przyjmując, ani niemieckiego, ani szwedzkiego obywatelstwa. Jej ojciec arcyksiążę Karol Olbracht, na wieść o napaści hitlerowców na Polskę wyciągnął z szafy mundur polski i w nim przywitał gestapowców. Aresztowany, więziony i torturowany przez nazistów dotrzymał przysięgi polskiego oficera i nie podpisał volkslisty. Zaś jego żona pochodząca ze szwedzkiej rodziny arystokratycznej, w czasie wojny działająca w AK , jako zdeklarowana Polka, wraz z rodziną,została przez Niemców wysiedlona ze Śląska. Niestety po zakończeniu wojny, książęca rodzina pozbawiona środków do życia, musiała opuścić Polskę. I dopiero w roku 2000, po 40 latach emigracji księżna Maria Krystyna przedstawicielka rodu Habsburgów, mogła powrócić do kraju. Zamieszkała w Żywcu w rodzinnym zamku. Żyje w nim otoczona opieką ojców miasta.

Opowieść księżnej wykorzystana w audycji pochodzi za spotkania z dziennikarzami - uczestnikami Międzynarodowego Forum Mediów Polonijnych z 2009 roku. W audycji wykorzystano również fragmenty wspomnień księżnej Marii Krystyny z wywiadu rzeki  przeprowadzonego przez Adama Tracza i Krzysztofa Błecha, w interpretacji Elżbiety Kijowskiej.  

Zaprasza Bożena Markowska.

4 marca (piątek), godz. 21:30

Czytaj także

Tajemnica Habsburgów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 09:01
Naukowcy znaleźli przyczynę wyginięcia dynastii Habsburgów w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Krwawej Mary

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 07:00
Była dobrą, czułą, bardzo nieszczęśliwą dziewczynką. Jako królowa Anglii stała się postrachem dla wielu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewica-celebrytka, która podbiła świat

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 19:00
Elżbieta I Tudor jest jedną z najsłynniejszych kobiet, które kiedykowiek zasiadły na tronie. Ulubienica historyków, pisarzy, biografów i reżyserów filmowych przedstawiana jest jako z jednej strony bezwględna ludzka instytucja, a z drugiej jako wrażliwa i nieszczęśliwie zakochana osoba.
rozwiń zwiń